Kategorie

Vybíráte kuchyňský dřez?

Kuchyňské dřezy, které stály dlouhou dobu v pozadí zájmu, se v posledních letech dostávají na výsluní. Při realizaci kuchyňských linek je na kuchyňské dřezy kladen stále větší důraz, a to nejenom kvůli jejich nenahraditelné funkci, ale také kvůli jejich designu.

Výběrem kuchyňského dřezu lze podtrhnout stylové ladění celé kuchyňské linky, ozvláštnit ji či netradičně doplnit. Jeho výběrem lze ale také mnohé pokazit. Dřez je zkrátka velice důležitou součástí kuchyňské linky a jeho výběr je dobré pečlivě zkonzultovat s odborníkem.

Materiály, styl, zpracování

Kuchyňské dřezy v kuchyních již zdaleka neplní pouze svou praktickou funkci místa, kde se umývá nádobí a kde z vodovodní baterie teče voda. Moderní kuchyňské dřezy bývají krásné kusy propracované do posledního detailu. Smaltovaným dřezům, se kterými se dnes setkáme snad už jen na chalupách, již dávno odzvonilo. Nastoupily nové materiály a tvary inspirované nejnovějšími módními trendy.
 
Praktická funkce dřezů jejich vzhledu nikterak neustoupila. Naopak, výrobcům se podařilo skloubit nejnovější technologie s kvalitou materiálů a krásou zpracování. Materiály, se kterými se lze setkat nejčastěji jsou nerez, keramika a umělý kámen. Co do stylu použitých materiálů jsou naprostým hitem posledních let v projektování kuchyní jednotné materiály. Takto vynikají zejména kuchyňské linky s nerezovou pracovní deskou. Nerezový povrch pracovní desky s perfektně zabudovaným dřezem je maximálně funkční a působí velice elegantně.
 

Umístění kuchyňských dřezů

Pokud jde o umístění kuchyňských dřezů, jsou na výběr tři varianty. Kuchyňský dřez je možné vestavět do pracovní desky, nainstalovat do roviny s pracovní deskou nebo pod její úroveň. V případě instalace dřezu do roviny s pracovní deskou tvoří vše jeden ucelený celek – vše je bez rušivých přechodů umístěné v jedné rovině. Asi nejoblíbenější jsou v poslední době dřezy instalované pod kuchyňskou desku. Vynikají svojí elegancí a praktičností. Okraj dřezu nezmenšuje pracovní plochu a nečistoty se z kuchyňské desky velice snadno do dřezu stírají. Tyto dřezy nejlépe vynikají v kombinaci s deskou z přírodního kamene nebo z kompozitních materiálů.

Mycí centra

Proto, abyste si pořídili kompaktní mycí centrum, nemusí být mytí nádobí vaší největší vášní. Stačí jen, že si chcete usnadnit práci. Mycí centra nabízejí praktické řešení pro veškeré druhy kuchyňských prací, ke kterým je zapotřebí tekoucí voda. Umývání nádobí, napouštění vody, čištění zeleniny či krájení většího množství surovin bude s mycím centrem naprostou hračkou. Podstata multifunkčních mycích center spočívá v důmyslném propojení všech nezbytných komponentů, a to na jednom místě.
 
 
U mycích center na dřez (často dvojitý) přímo navazuje odkapávací plocha. Vše je doplněné o řadu funkčních doplňků, jako jsou krájecí desky na míru danému dřezu, odkapní misky apod. Dřez může být navíc vybaven excentrickou výpustí, díky které lze vodu ze dřezu vypouštět pouhým otočením či povytažením ovládacího knoflíku. Sahání do špinavé vody tak jednoduše odpadá.
 
S mycím centrem může být také přímo propojený systém odpadních nádob. Stačí jednoduše odklopit krytku v kuchyňské desce a odpad pohodlně shrnout šachtou přímo do odpadní nádoby. Žádné otevírání dvířek, žádné otevírání odpadkových košů.
 

Kuchyňská baterie

 
Čím by byly kuchyňské dřezy bez té správné kuchyňské baterie? Kuchyňské baterie jsou zkrátka nezbytným doplňkem každého dřezu. Hitem jsou čisté linie nejčastěji nerezových materiálů s pochromovanou úpravou. Ty jsou velmi odolné vůči mechanickému poškození. Příjemným překvapením, se kterým se lze setkat, jsou varianty pro praváky i leváky. Baterie by měla být zejména praktická. Ideální je kuchyňská baterie s výsuvnou sprchou, s pomocí níž lze dosáhnout do všech koutů kuchyňského dřezu a se kterou je velice snadné plnění objemných hrnců, vysokých váz apod.
 
Rádi se při kuchyňských pracích kocháte výhledem z okna a toužíte mít dřez právě pod oknem? Pokud zvolíte vhodnou kuchyňskou baterii, nebude to žádný problém! Některé firmy nabízejí baterie, které lze zasunout či naopak povytáhnout a odložit na dřez. Otevření okna pak nic nebrání.
 
 

Výběr kuchyňského dřezu

 
Při výběru kuchyňského dřezu je dobré zvážit, jak velké kusy nádobí budete ve dřezu mýt nejčastěji. Důležitý je jak tvar tak také hloubka a úhlopříčka kuchyňského dřezu. Při častém mytí velkých plechů a hrnců jistě oceníte větší dřez, do kterého se vše pohodlně vejde. Výběr kuchyňského dřezu závisí také na vašem životním stylu.
 
Pokud často pracujete v kuchyni s čerstvou zeleninou a ovocem, jistě oceníte odkapní misky a krájecí desky přímo na míru vašemu dřezu. Důležité je také nezapomenout na nezbytný volný prostor kolem kuchyňského dřezu. Pokud se vám podaří zvolit si dle Vašich potřeb správný tvar, velikost i materiál kuchyňského dřezu, vše doplnit kompatibilními doplňky a praktickou vodovodní baterií, budou chvíle strávené v kuchyni jistě patřit k těm příjemně stráveným.
ab
ab
ab
ab
ab