Kategorie

Vybíráme podlahu: dlažba, koberec, marmoleum

Pěkná a udržovaná podlaha je dobrou vizitkou celého bytu. Podlaha dotváří celkový dojem, proto by jejímu výběru měla být věnována náležitá pozornost.

Jaké výhody mají tedy tři typy podlahových krytin - dlažba, koberce a marmoleum?

Dlažba

Je jedinečným řešením hlavně v koupelně. Podlaha se dobře udržuje, výrobci nabízejí bohatý výběr. Do koupelny tedy zvolíme dlažbu neklouzavou a vodovzdornou. Své uplatnění však dlažba najde i v dalších částech obydlí. Do zádveří položíme odolnou a mrazuvzdornou, na chodbu tvrdou a otěruvzdornou, (kvalita dlažby je udávána číslem, čím vyšší, tím lepší), do obývacího pokoje zase dlažbu estetickou s pěkným designem, která dotvoří ráz místnosti. Dlažba připomínající přírodní materiály se hodí do každého interiéru. Své místo najde dlažba i na terase nebo u bazénu.

Koberce

Móda koberců ode zdi ke zdi má sice již svůj zenit za sebou, ale do některých prostor je stále nejvhodnější. Tam, kde se po velkém boomu dlažby s nadšením strhávaly koberce a nahrazovaly dlažbou, dnes mnozí opět přemýšlejí o kobercích. Jedná se především o kanceláře nebo skladovací místnosti. Koberce jsou teplejší a působí útulněji. Průmyslové koberce jsou navíc vysoce odolné a jejich cena je příznivá. Do rustikálně zařízeného pokoje se hodí koberec spíš jednodušší, do starožitného interiéru vybíráme raději peršan a k modernímu designovému nábytku si můžeme dopřát naopak koberce extravagantní. Buďme však při výběru uvážliví. Nápadné a velké vzory nás mohou brzy omrzet. Je důležité, abychom si předem ujasnili, do jaké místnosti má plánovaný koberec přijít. Do místnosti s velkým provozem jsou doporučovány koberce s nízkou smyčkou nebo střižené s nižším hustým vlasem. Do relaxačních, odpočinkových místností, jako je ložnice nebo obývací pokoj, můžeme zvolit větší smyčku nebo vyšší střižený koberec.

Marmoleum

Jedná se o ušlechtilý druh linolea, jeho tvůrci však vylepšili jeho složení. Je vyrobeno z čistě přírodních materiálů – lněného oleje, dřevěné moučky, přírodní pryskyřice, juty a vápence, čímž je zaručena jeho hygieničnost a ekologičnost. Přírodní složení podporuje tepelnou pohodu bydlení a při vyšší teplotě se neuvolňují žádné nezdravé látky, nepřispívá proto ke vzniku alergií. Je to nehořlavý, otěruvzdorný a odolný materiál. Díky své speciální ochranné povrchové úpravě se snadno udržuje v čistotě. Bez poškození odolává vysokému bodovému zatížení. Nemusíme se tedy bát vytlačených nožiček od nábytku. Dokonce snese bez poškození i nedopalek cigarety. Pod marmoleum můžeme umístit podlahové topení. Cena se pohybuje od 500 Kč/m2, ale vzhledem k dlouhé životnosti (až 50 let), se tato investice jistě vyplatí.

ab
ab
ab
ab
ab