Kategorie

Vyberte tu nejlepší digestoř

Digestoř je, byť se to tak nemusí zdát, velice důležitý spotřebič každé domácnosti. Někdo ho zvolí jako výrazný designový prvek své kuchyně a jiný jej raději celý schová do horní skříňky.
Digestoře slouží v kuchyni k odtahu par a pachů, které vznikají při vaření. Digestoře jsou buď podvěsné, vestavné, krbové, komínové ke stěně, nebo komínové do prostoru, takzvané ostrůvkové. Slovo komínové v tomto případě neznamená, že musí být napojeny na nějaký komín, ale že svým vzhledem komín připomínají. Podvěsná digestoř je připevněna přímo pod horní skříňkou, vestavná je zabudována v ní a komínová je mezi horní skříňky vsazena.
 

Digestoře se vyrábějí v různých barvách – bílé a černé, nebo v materiálech, jako je hliník a nerez. V současné nabídce drtivě převládá právě nerezové provedení v kombinaci se sklem. Na zakázku je možné nechat si nastříkat celou digestoř nebo její část v RALové škále barev. Šíře digestoře by se měla odvíjet od šířky varné desky a neměla by být užší, ale je možné a vhodné, aby byla digestoř širší než varná deska. Nejčastěji se používá odsavač par široký 60 nebo 90 cm. Nejdůležitějším parametrem je sací výkon. Ten by měl odpovídat desetinásobku objemu místnosti, ale pokud si pořídíme digestoř s výraznější rezervou, bude dostatečně odsávat již při nižším stupni výkonu a bude tak tišší. Odsávaný vzduch je nejlepší odvést pryč z místnosti a celého domu tak, že se digestoř napojí na komín (pozor, nesmí se napojit na komín od kotle nebo krbu) nebo se odvede odtah přes zeď ven. Na trhu je široká nabídka speciálního příslušenství, které umožní takřka neviditelně odvést páry až do několik metrů vzdáleného vyústění odtahu. Pokud možnost odvodu par není, je možné do digestoře nasadit aktivní uhlíkový filtr a využít recirkulace. Filtr je ale nutné každý půlrok měnit. Recirkulační digestoř má nepatrně nižší výkon a zvyšuje se její hlučnost. Každý odsavač je vybaven tukovým filtrem, který slouží pro zachytávání mastnot z výparů. Lepší je filtr kovový, který lze mýt v myčce nádobí, než látkový, který nelze prát a musí se pravidelně vyměňovat. Samozřejmostí je zabudované světlo. Při výběru digestoře je dobré si nechat poradit od odborníka. Design si však musíme vybrat sami dle vlastního vkusu. Naštěstí na to výrobci myslí a připravili pro nás nejrůznější, mnohdy i poněkud extravagantní designové lahůdky.

ab
ab
ab
ab
ab