Kategorie

Vyberte si ten správný jídelní stůl pro vánoční hodování!

Slavnostní stolování s blízkými, krásně prostřený stůl, dobré jídlo a pití, to vše patří již tradičně k vánočnímu období. Jak zařídit jídelnu, aby se stolování nestalo nepříjemným zážitkem? Prostřete si na tom správném jídelním stole …
Slavnostní stolování s blízkými, krásně prostřený stůl, dobré jídlo a pití, to vše patří již tradičně k vánočnímu období. Jak zařídit jídelnu, aby se stolování nestalo nepříjemným zážitkem? Prostřete si na tom správném jídelním stole …
Jídelny, coby samostatné místnosti určené ke stolování, se z našich domácností již téměř vytratily. Běžným řešením se stal jídelní stůl přímo v kuchyni, či v obývací místnosti s kuchyňským koutem.

Jak vybrat ideální jídelní stůl?

Tvar stolu vybíráme podle toho, jaké jsou naše prostorové možnosti. Do menších místností se nehodí kulaté či oválné stoly, které zabírají příliš prostoru. V takovém případě je lepší dát přednost spíše hranatému jídelnímu stolu.
Ač se to na první pohled nezdá, také jídelní stoly mají své přesně dané parametry odvislé od fyziognomie člověka. Základním kritériem pro výběr velikosti stolu je počet strávníků, kteří se budou u stolu pravidelně scházet. Optimální plocha počítaná na jednoho strávníka je 60-80 cm na délku a 30-40 cm na hloubku. Co do šířky stolu je potřeba počítat také s prostředním prostorem, kam pokládáme slánky, ubrousky, dekorace apod. Praktickým řešením, co do velikosti stolu, jsou stoly rozkládací. Jsou vhodné zejména v případě, že standardně stoluje méně lidí a větší stůl je třeba jenom v případě větších návštěv. Velký rozměrný kus nábytku tak ubírá prostor místnosti jen na nezbytně nutnou dobu.
Při pořizování stolu je důležité zvážit také jeho výšku. Jídelní stoly jsou dodávány ve standardní výšce 72-75 cm. Výška jídelní desky by se měla odvíjet od výšky sedáku jídelní židle, a to z toho důvodu, aby se stolujícím pohodlně vešly nohy pod desku stolu. Proto je dobré pořizovat stůl společně se židlemi a vše si ještě v obchodě pečlivě vyzkoušet.
Asi nejrozšířenějším materiálem, ze kterého se jídelní stoly vyrábějí, je dřevo v nejrůznějších barvách a provedeních. Dřevěné stoly jsou skutečně tradičním kusem v našich domácnostech. Konkurencí jim jsou v poslední době stoly se skleněnou či laminátovou deskou. Také konstrukce těchto stolů již dávno není vyráběna pouze ze dřeva – běžně jsou k dostání stoly s chromovou, nerezovou či hliníkovou konstrukcí. Výběr je tedy jen na Vás, Vašich přáních a vkusu.
ab
ab
ab
ab
ab