Kategorie

Vyberte si garážová vrata

Předchůdci garáží byly stavby, které sloužily k úschově vozů. Nejkrásnější domy měly starostlivě projektovanou garáž tak, aby se hodila k domu a dotvářela ho, garážová vrata byla nejvýraznějším doplňkem fasády. A tak se z garážových vrat stalo umění.
 

Garážová vrata nejsou pouze záležitost estetická, ale hlavně velmi praktická. Vrata s pohonem na dálkové ovládání se stávají standardní součástí našich domů. Cena již nebývá překážkou. Výběr je skutečně široký, a levnější varianty jsou srovnatelné s cenou klasických vrat.

Kazetová garážová vrata byla použita na samostatné garáži stojící mimo rodinný dům. Foto: Monika Herzigová

Jak si vybrat vhodná vrata?

1. Design panelu V první řadě si musíme uvědomit, jaký design by se nám na vratech líbil, a zejména, který by se hodil k domu. - Kazety jsou atraktivní, dotvářejí zajímavý vzhled stavby. - Hladký povrh je nenápadný, hodí se ke všem stylům. - Pásy se hodí především do novodobého stylu. Výhodou pásů je to, že umožňuje montáž i do atypických rozměrů. - Imitace starodávného vzhledu je záležitostí pro labužníky. Tato vrata se hodí ke stylovým stavbám. 2. Materiál vrat Nejčastější jsou ocelová vrata s barevným nátěrem, s imitací dřeva nebo speciální ocelová vrata s povrchem lisovaného dřevěného vlákna. Ocelová vrata s barevným povrchem jsou ošetřena vysoce kvalitním polyestersilikonovým nátěrem, který je určen pouze pro ocelové povrchy. Tento nátěr je 10 x silnější než běžný nátěr, čímž zabezpečuje vysokou odolnost vůči poškození. Ocelová vrata s povrchovou úpravou imitace dřeva jsou potažena polyetylénovou fólií. Ocelová vrata kombinovaná se dřevem v sobě spojují pevnost oceli a krásu přírodního dřeva. Dřevovláknitou desku můžeme namořit přesně dle požadovaného odstínu, aby se nám hodila k dřevěným oknům a dveřím.

Barevné provedení vrat s designem pásů lze přesně sladit s odstínem dveří a oken. Foto: Monika Herzigová

3. Zateplení Moderní garáže již mají standardně těsnění vrat po celém obvodu, což zajišťuje tepelnou a zvukovou izolaci garáže. Pokud chceme na vratech co nejvíce ušetřit, ekonomickým řešením je pořídit si vrata bez izolace. Odborníci však doporučují vybrat si jeden z následujících izolačních materiálů: - Polystyrénem zateplená vrata spojují výhodu zateplených vrat a cenově výhodné varianty. Tato technologie umožňuje zkonstruovat vrata, která mají tepelné vlastnosti vyhovující běžným požadavkům na udržení teploty v garáži. - Polyuretanový těsnící systém je ideální pro zabezpečení požadované teploty v garáži, zabraňuje úniku tepla do okolí a šetří náklady na spotřebu energie. 4. Povrchová úprava Vybrat si můžeme mezi strukturou dřeva nebo hladkým povrchem. Hladký povrch se používá zejména na přání zákazníka. Výhodou strukturovaného povrchu je jednoduchá údržba, stékající dešťová voda nezanechává na vratech stopy, také drobné škrábance a nečistoty nejsou tak vidět jako u hladké formy.

Kazetovými vraty v bílé barvě nic nezkazíte. Foto: Monika Herzigová

5. Barva vrat Barevná ocelová vrata jsou dodávána buďto v základní bílé barvě, nebo si zákazník vybere vhodnou barvu podle stupnice RAL. Ocelová vrata s povrchovou úpravou imitující dřevo jsou dodávána ve stanovených odstínech, podle toho, jaké barevné fólie firma nabízí. Vrata z kompozitu dřeva jsou dodávána v základní barvě, bez finálního nátěru. Ten si může zákazník zhotovit sám, nebo nechat udělat podle odstínu vchodových dveří, oken či fasády. 6. Prosklení vrat Podle přání zákazníka je možné prosklít vrata dekoračními vložkami, které zachovávají tepelné vlastnosti vrat. Aby byla zajištěna bezpečnost, používají se akrylátová skla. 7. Ovládání Ovládání všech typů vrat může být ruční nebo s automatických pohonem na dálkové ovládání. Pokud si pořídíme vícekanálový dálkový ovladač, můžeme jedním ovladačem ovládat nejenom garážová vrata, ale také vjezdové brány nebo osvětlení.

ab
ab
ab
ab
ab