Proč mají makléři tak špatnou pověst?
Ani krásný certifikát a členství v mnoha asociacích vám nezbytně nezajišťují, že daná realitní kancelář a její pracovníci jsou opravdu korektní a svou práci dobře znají. V Česku sice existuje Asociace realitních kanceláří (ARK ČR), ale pokud by měla být také auditorem, který zaručuje 100% spolehlivost všech svých členů, nelze tomuto závazku v současné situaci dostát. Neexistující legislativa, jež by pro vstup firmy na trh s realitami požadovala prokázání profesní způsobilosti a morální bezúhonnosti, nenabízí možnosti pro vymáhání solidnosti v podnikání. Pozoruhodná je i vysoká míra fluktuace realitních makléřů, kteří střídají jednotlivé realitní kanceláře a navíc se často rekrutují z mnoha různých profesních oborů. Nutno podotknout, že právě zmiňovaná Asociace realitních kanceláří ČR usiluje o prosazení potřebných právních předpisů, jež by realitní činnost upravovaly a vyžadovaly od realitních makléřů konkrétní kompetence, jak je tomu ostatně ve všech vyspělých státech.
K čemu realitního makléře (ne)potřebuji?
Služeb realitního makléře využijete tehdy, když nemáte čas nebo chuť zabývat se veškerými peripetiemi prodeje, koupě nebo pronájmu sami. A často jen z toho důvodu, že nemovitost, která se vám líbí, není na prodej či k pronájmu tzv. napřímo, tedy bez zprostředkovatele, kterým je právě realitní kancelář. Realitního makléře naopak nepotřebujete v momentě, kdy jste se rozhodli pronajímat nebo prodávat přímo, pouze s asistencí vlastního právníka či advokáta. Můžete pak využít servery, které se na takový styl prodeje a pronájmu speciallizují – v ČR je to jistě bezrealitky.cz, se kterým má mnoho lidí (i já) výborné zkušenosti.
Proč musím platit provizi?
Provize realitní kanceláři je odměnou za využívání veškerých služeb, které realitní kancelář nabízí. Realitní kancelář za své služby de facto není placena do té doby, než se rozhodnete koupit/najmout nemovitost, kterou nabízí. Pokud se ale rozhodnete pro nemovitost, kterou zastupuje jiná kancelář, všechny ostatní "realitky" tak vlastně investovaly svůj čas a energii nadarmo. Teprve v momentě, kdy zaplatíte provizi (obvykle 1 měsíční nájem nebo 3-5 % z kupní ceny), se realitce vrací náklady, které investovala: od nájmu jejích kanceláří a placení administrativy i samotného makléře, přes investice do automobilů a pohonných hmot po výpisy z katastrů a služby právníka, který připravil byť i plošně používanou smlouvu. A protože každý pronájem a každá koupě/prodej je individuální, náklady se liší případ od případu. Například pokud je jeden prodej nemovitosti ztrátový (mnoho vynaložených nákladů či mnoho zájemců, kteří se nakonec rozhodli jinak), pak provize třeba právě z vašeho prodeje, u kterého byste možná ani realitní kancelář nepotřebovali, pokryje náklady za obě transakce.
Jaké služby Vám realitní kancelář poskytne?
Realitní kancelář zajistí například inzerování nemovitosti. Pokud jste majitelem domu a nabízíte jej k prodeji/pronájmu, ptejte se, kde realitní kancelář inzeruje, kolik odpovědí dostává na svůj inzerát a jak rychle na odpovědi zájemců reaguje. Pokud vám nebude schopna smysluplně odpovědět, jděte jinam. Do servisu realitní kanceláře patří i služby právníka, který sepisuje smlouvy a stará se o bezchybný průběh transakcí. Právník nemusí sedět přímo v kanceláři, realitka může využívat služeb jedné z mnoha advokátních a prvních kanceláří. Opět platí: ptejte v realitní kanceláři se na jméno právníka, na jeho kancelář, na jeho zkušenosti. Prohlídky nemovitostí patří mezi samozřejmosti a bývají zdarma. Pokud realitnímu makléři poskytnete klíče, sice ušetříte čas při prohlídkách, na druhou stranu ale nevíte, jak byly zodpovězeny veškeré otázky zájemce. Pokud prodáváte byt či dům, lze pro klid doporučit při prohlídkách být. I když by se možná zdálo, že pak služby realitky vlastně nepotřebujete.
Jak najít dobrou realitku?
Nejlepší je získat reference realitních kanceláří či agentur od přátel, známých či kolegů. Poptejte se ve svém okolí, zda nemají zkušenosti se stejným typem transakce, o kterou máte zájem Vy. Jsou totiž realitní kanceláře specializované na prodej a jiné na pronájem, další se zabývají např. pronájmem bytu zejména cizincům, a to ve velkých městech, jiné mají výborný přehled o domech v malých městečkách a vesnicích. Podívejte se sami na webu a vyberte si několik, které jsou vám sympatické. Rozešlete třeba e-mailem poptávku a rozhodněte se na základě osobního setkání. Makléř by měl umět naslouchat Vašim potřebám a přáním. Odmítněte ty, kteří se Vám snaží vnutit svůj úhel pohledu a kteří již ve vchodu stanovují ceny a slibují prodej či pronájem do týdne.
Exkluzivita zastupování realitní kanceláři?
Záleží, o jaký typ transakce s nemovitostí jde. Prodáváte nebo pronajímáte opravdu jedinečný, neopakovatelný byt nebo dům v úžasné lokalitě? Pak o exkluzivitě můžete uvažovat, ale přepečlivě vybírejte, komu ji udělíte. Měl by mít výborné reference a kontakty v oblasti, v níž se pohybují právě ti lidé, jimž chcete dům nebo byt prodat či pronajmout. Omezte ji např. jen na 3 měsíce – za tu dobu by měla být realitka schopna Vaši nemovitost nejen dobře zviditelnit, ale hlavně kýženou transakci uskutečnit. Exkluzivní smlouva s realitní kanceláří se lhůtou delší než 6 měsíců je vesměs nevýhodná – zřejmě ztrácíte čas i peníze, pokud nemůžete změnit realitní kancelář v momentě, kdy Vám nevyhovují její služby. Pokud je Vaše nemovitost pěkná, ale ničím vysoce nevyniká nad průměr, nabídněte ji několika realitním kancelářím – ne více než pěti. Pokud makléři poznají, že Vaše nemovitost je inzerovaná v každé nabídce konkurentů, mohou ztratit zájem se snažit ji horlivě nabízet, protože šance, že ji prodají či pronajmou zrovna oni, se snižuje.
Pohled na svět očima realitního makléře
Pokud Vás baví potkávat každý den nové lidi a řešit někdy zcela absurdní situace, jste ve své podstatě přátelští a umíte naslouchat, pak byste se mohli stát ideálním realitním makléřem. Může se stát, že jeden týden strávíte celý v dopravních zácpách a schůzek máte plný diář, abyste příští týden seděli za počítačem, doplňovali údaje do interní databáze a odpovídali svým klientům na všetečné dotazy. Přesně tak totiž vypadalo mých více než šest let, kdy jsem pracovala pro jednu pražskou realitní kancelář, která se specializovala na pronájmy bytů zahraničním zájemcům. Lidé, se kterými jsem se každý den setkávala, byli studenti, manažeři velkých firem, učitelé angličtiny, pracovníci ambasád a zlatokopové, hledající v Praze své štěstí. Práce vyžadovala nejen velkou trpělivost při hledání vhodných bytů a prohlídkách, ale i při manévrování mezi auty v ucpaných ulicích a mezi kulturními odlišnostmi jednotlivých stran. A protože jsem si ani po letech nezměnila číslo, najde se tak jednou za rok zbloudilý telefonát, který mne potěší, neboť informuje, že byt je opět volný k pronájmu. Foto: Archiv redakce Světa bydlení a www.thinkstockphotos.com