Jste zmateni nabídkou domácích meteo stanic? Nevíte, které funkce jsou zbytečné a které naopak využijete? Nenechte se nalákat na atraktivní design a zjistěte, co skutečně kupujete.
Vývoj počasí je pro mnoho z nás důležitým údajem každého dne a evidentně nám jeho předpověď od zkušených meteorologů nestačí. Chceme mít vlastní stanici, která nám předpověď počasí ukáže kdykoli to potřebujeme. Aktuální informace a vývoj počasí během následujících několika hodin jsou přínosné zejména starším lidem, kardiakům nebo astmatikům, ale výborně může sloužit v každé domácnosti.
Ještě než se uchýlíte k samotnému výběru domácí meteo stanice se ujistěte, že pro ni máte vhodné místo. Venkovní čidlo by nemělo být v blízkosti žádného tepelného zdroje, aby měření teploty nemohl ovlivňovat, například blízko domu, venkovního krbu nebo na přímém slunci. Ideální místo pro čidlo bude několik metrů od objektu na západní nebo nejlépe severní straně.
S kabelem, nebo bezdrátový?
Dopředu si rozmyslete, zda vám bude vyhovovat meteo stanice s kabelem nebo raději sáhnete po bezdrátovém modelu. Bude-li čidlo jen pár desítek centimetrů od stanice (třeba na okenním parapetu), vhodné jsou obě varianty. V zásadě je ale kabelový přenos přesnější a nebude vás zlobit ztráta signálu, jak to bývá například u lacinějších modelů.
U bezdrátové meteo stanice hleďte na maximální dosah. Počítejte ale s tím, že levnější typy budou mít dosah kratší a signál bude slabší. Také lepší stanice mívají ve skutečnosti kratší dosah, než výrobci uvádějí. Můžou za to různé překážky, které se mezi čidlem a stanicí vyskytují. Proto vždy vybírejte stanici s nejvyšší maximálním dosahem, abyste původně vybranou oblast pro čidlo nemuseli měnit.
Teplotní rozsah
Nedořešeným údajem některých meteo stanic je jejich teplotní rozsah. Teplota v našich podmínkách bývá různá, v zimním období může dosáhnout více než 30°C pod nulou a v létě padají rekordy, které jsou běžné pro tropická pásma. Teplotní rozsah by proto měl být co nejširší. Pozor, tyto údaje jsou obvykle uváděny ve Fahrenheitově stupnici.
Měření vlhkosti uvnitř i venku
Údaje o stavu vlhkosti uvnitř domu nebo bytu nebývají úplně přesné, tato funkce je tudíž zbytečná. Soustřeďte se spíše na možnost měření vlhkosti venku, ta může být užitečná pro astmatiky a alergiky.
Měření tlaku vzduchu
Některé domácí meteo stanice umí měřit i tlak vzduchu. Je ale důležité, aby dokázala naměřit relativní tlak, nikoli pouze absolutní. Relativní tlak měří tlak v konkrétní nadmořské výšce. Pokud umí stanice zobrazit pouze absolutní tlak, nebude pro vás mít takový údaj žádnou cenu.
Ostatní funkce
Dalšími užitečnými funkcemi jsou předpověď dešťových a sněhových srážek, bouřky nebo také směr větru. Hodit se vám může i historie počasí, včetně grafů za posledních 12 až 72 hodin a podsvícení displeje. Fáze měsíce, čas východu a západu slunce a animované ikony zobrazující stav počasí už jsou méně podstatnou součástí každé meteo stanice, které by neměly mít rozhodující slovo. Samozřejmostí pak bývá rádio, budík, datum a přesný čas.
Foto: Bigstockphoto.com