Kategorie

Výběr barev v interiéru podle učení Feng- shui, II. díl

Feng- shui je starodávné čínské umění, které vysvětluje, jak pomocí přírodních, estetických a spirituálních zákonů a prvků zlepšit celkovou kvalitu našeho života. Zvláštní pozornost věnuje feng- shui působení barev na lidský organismus.
Prozradíme vám, jak na nás podle feng- shui působí jednotlivé barvy, a jak bychom je měli co nejvhodněji využít v interiéru.

Oranžová barva je vhodná do obývacího pokoje

Jak působí jednotlivé barvy?

Černá

Je to záhadná a nezávislá barva, nemusí však být nutně negativní- například v orientu je spojována s penězi. Je to barva intrik, síly a kouzla, k jejím negativům patří smrt, tma, zlo. Dá se použít v koupelnách, někdy v pokojích dospívajících dětí.

Bílá Je symbolem nových začátků a nevinnosti, je spojována se světlem. K jejím kladným vlastnostem patří čistota a svěžest, záporem je chlad, mdlost a prázdnota. Bílá barva se hodí k použití do kuchyně a koupelny.

Bílá v kombinaci s jemnými tóny okrové působí v kuchyni pozitivním dojmem

Červená Je stimulující a dominantní. Je velmi zajímavá v tom, že zmenšuje velikost pokoje, ale zvětšuje velikost předmětů v něm. Je užitečná jako důrazová barva. Červená je symbolem štěstí, prosperity a tepla, povzbuzuje  fyzickou aktivitu a vášeň. V negativním smyslu symbolizuje vztek, nenávist a hanbu. Je vhodná k použití do domácí tělocvičny, ale nehodí se jako dominantní barva do kuchyní ani jídelen, do dílny, dětského pokoje či do ložnice- navzdory svým povzbudivým účinkům na vášeň. Může totiž způsobit nespavost. Žlutá Žlutá barva je spojována s osvětou a intelektem. Je to optimistická barva, navozuje pocit sebejistoty. Stimuluje mozek, podporuje tvořivost, rozhodnost, optimismus a rozum. Napomáhá dobrému trávení. Jejími negativy jsou žárlivost, zveličování a přísnost. Vhodná bude především v kuchyni a jídelně, dále v chodbě a pokojích určených k zábavě. Nebojíme se ji použít ani na pracovišti. Nebude příliš vhodná v koupelně a meditačním pokoji. Zelená Symbolizuje růst, plodnost, harmonii, mír a klid. Opět se jedná o optimistickou barvu, vyzařuje rovnováhu a svobodu. Negativy jsou závist a podvádění. Je vhodná do koupelen, do místností k odpočívání a spánku, dále do terapeutických místností. Nehodí se do rodinného pokoje, herny ani do pracovny.  Modrá Je mírná a uklidňující. Navozuje pocit bezpečí. Je to další optimistická barva. Omezuje chuť k jídlu. Jejím kladným symbolem je důvěra, věrnost a stabilita, negativním melancholie. Modrá barva se používá jako prostředek pro zvětšení prostoru, ale neměla by být zvolena jako barva dominantní, protože se v ní lidé cítí chladně- v modře vymalovaných místnostech se totiž chováme mnohem tišeji a uzavřeněji. Lepší je použít ji pouze na obrazech, kobercích a ozdobách. Bude vhodná do koupelny a na toaletu, dále do meditačních a terapeutických místností. Nebude nám dobře sloužit v rodinných pokojích, jídelnách a pracovnách.

Modrá působí chladně, ale je v ní cosi tajemného, co nás nutí na chvíli se zastavit a přemýšlet

Purpurová Podněcuje vitalitu. Je to barva působivá, vznešená a éterická. Symbolizuje vzrušení, vášeň a motivaci, ale někdy může navozovat truchlivost. Je vhodná do ložnice a do meditačního pokoje, nevhodná do koupelny, kuchyně a do pokoje určeného k zábavě. Růžová Růžová je jediná barva, která nemá negativní asociace. Je symbolem čistoty myšlení, štěstí a romantiky. Vhodná bude do ložnice, ale nehodí se příliš do kuchyně a koupelny. Oranžová Je to mocná a veselá barva. Povzbuzuje komunikaci, stimuluje ducha. Symbolizuje štěstí, intelekt a koncentraci, ale také neposlušnost. Dobře se hodí pro obývací pokoje, jídelny, haly, studovny a všude tam, kde se lidé scházejí. Nebude dobře působit v ložnici a v pokoji menších rozměrů.

Hnědá Vyjadřuje stabilitu, bezpečí, eleganci a důležitost. K negativním asociacím patří především omšelost, deprese a stárnutí. Hodí se do pracovny, do ložnice nikoliv.

Zlatá Zlatá barva znamená důstojnost a peníze. Je pozitivní a optimistická a je vhodné ji kombinovat s červenou.

Změna v duchu Feng- shui

Nechejte se inspirovat silou hlubokých myšlenek čínského učení feng- shui a pusťte se do vzrušujícího experimentování se světem barev. Uvidíte, že i malá změna může přinést velké výsledky.
ab
ab
ab
ab
ab