Kategorie

Vybavení chaty a chalupy

Vybavení chaty a chalupy
Správná chata nebo chalupa je místem, kam se její přechodní obyvatelé rádi vracejí za odpočinkem a relaxací. I když mají chataři i chalupáři často velmi rozdílné preference, k uvolnění jim rozhodně nestačí jen to, že jejich příbytek se nachází někde daleko od civilizace. Právě vybavení takové ‘pevnosti odpočinku’ tedy musí splňovat určitá kritéria. Co vám může pomoci, abyste se tam cítili dobře?

Trend DIY (Do It Yourself) se zhruba před rokem stal všudypřítomným fenoménem. Je tudíž jasné, že dnes se dá ‘po domácku’ vytvořit téměř cokoliv. Osobní přístup k dekoracím či dokonce nábytku vytvoří mezi tvůrcem a objektem citovou vazbu. Od DIY svíček po první truhlářský pokus - vidět kolem sebe vlastní snahu rozhodně zapůsobí jako důvod, proč se na takové místo často a rád vracet.

Chalupa je jedním z mála míst, kde se není třeba bát přílišné rustikálnosti či okázalosti. Přistupujte k ní jako k prostoru pro vybití stresu nebo negativních emocí - a nenechte se spoutat přílišným přemýšlením nad designem či vzory. Stavba i místnosti by měly především rezonovat vámi samými, v duchu pohodlí a praktičnosti, nikoliv svazujících standardů a pravidel.

Pokud přece jen chcete zkusit něco nového a neotřelého, vsaďte na otevřené prostory. Chaty a chalupy se příliš často stávají přesmíru uzavřenými až stísněnými. Lze si vůbec v takovém prostředí opravdu vydechnout? Jak prostorově nepříznivá místa uvolnit můžete číst i v našem dalším článku.

Nebojte se dřeva! Když se k tomuhle unikátnímu materiálu přistoupí s vkusem a precizností, vzniká dělící čára mezi prvorepublikovou ‘světnicí’ a nekonvenčně moderním koutem. Punc luxusu zajistí přidaný lesk nebo kombinace dřeva s tmavými kamennými vzory. Zajímavou mohou místnost učinit třeba masivnější dřevěné trámy, ať už funkční či pouze dekorativní.

Unikátní výzvou vaší chalupy nakonec může být zahrnutí ‘retro’ prvků do místností moderního rázu. Starý tklacovský stav nebo kamenná pec? Kolovrátek po babičce? Proč k takovým kouskům přistupovat jako k harampádí, když trocha péče z nich může udělat nápaditou dominantu místnosti! Ostatně - gratulovat si můžete tehdy, když z ‘bývalé stodoly’ vznikne váš vlastní mikrosvět, kde čas plyne pomalu a přesto přináší potěšení.

Autor:
Jan Kroupa

Jan Kroupa

ab
ab
ab
ab
ab