Kategorie

Vůně pomáhají utvářet domov

Blahodárného vlivu aromaterapie si všimli již naši dávní předci.  Stále větší oblibě se těší aromaterapie i dnes. Dokáže navodit příjemnou atmosféru a uvolnit psychické i fyzické napětí.
Nejjednodušším způsobem využití aromaterapie jsou vonné lampy, do kterých přidáváme vonné oleje. Bezkonkurenční uvolnění nabízejí vonné koupele. Při troše odborných znalostí si můžeme vyzkoušet i aroma masáž.
 

Co bychom měli vědět o aromatických olejích

Éterické oleje jsou esence, které byly získány destilací z květů, plodů, semen, listů nebo stonků či kořenů různých rostlin s vysokým obsahem vonných látek. Koupíme je v lékárnách nebo specializovaných obchodech. Vzhledem k tomu, že mají bezprostřední vliv na naše tělo a zdraví, vybíráme jen ty nejkvalitnější.
 
  • Kupujeme oleje, které byly vyrobeny z celé rostliny, nikoli z již použitých zbytků rostlin.
  • 100 % čistý olej znamená, že nebyl smíchán s jinými oleji.
  • Aroma oleje chráníme před světlem.
  • Otevřené aroma oleje bychom měli spotřebovat do půl roku.
  • Aroma oleje nemají vedlejší účinky za předpokladu, že jsou používány v přiměřených dávkách. Vysoká koncentrace může vyvolávat negativní účinky, jako jsou bolesti hlavy či nevolnost.
  • Oleje nepoužíváme nezředěné.
  • Vyvarujeme se kontaktu s očima a se sliznicemi.

Aromalampa provoní byt

Do misky s vodou v aroma lampě nakapeme pět až deset kapek éterického oleje. Pokud zapálíme pod miskou svíčku, dojde k rychlejšímu uvolňování olejů do vzduchu.
 
Vliv vůní na lidský organismus
 
Relaxační efekt: heřmánek, eukalyptus, levandule, zázvor, anýz, fenykl.
Povzbuzující efekt: pomeranč, citron, šeřík, máta, cedr, rozmarýn.
 

Voňavá koupel

Přidáme-li do koupele éterické oleje, naše tělo vstřebává účinné látky jak dýcháním ze vzduchu, tak přímo pokožkou z vody.
 
Éterické oleje nejsou rozpustné ve vodě, proto je před nakapáním do koupele smícháme se smetanou nebo vaječným žloutkem.
Aroma koupel by neměla trvat déle než čtvrt hodiny.

Oleje pro různé druhy pleti

Citlivá pleť: růže, heřmánek, levandule, fenykl
Normální pleť: jasmín, růže, levandule
Suchá pleť: heřmánek, santalové dřevo
Mastná a problematická pleť: rozmarýn, máta peprná, šalvěj, tymián, čajovník, citron.
 

Masáž za přispění aroma oleje

Pro masáže nikdy nepoužíváme nezředěný éterický olej, neboť by mohl podráždit kůži. Pět kapek éterického oleje naředíme minimálně s deseti mililitry nosného oleje. Ten by měl být vždy na přírodní bázi, nerafinovaný a lisovaný za studena. Výborným typem jsou oleje z hroznových jader, mandlí nebo z jojoby. Pro suchou pleť se doporučuje olej z pšeničných klíčků.
ab
ab
ab
ab
ab