Kategorie

VSTUPNÍ A SPOJOVACÍ PROSTORY: Chodby a galerie – jak udělat z Popelek královny bálů

Chodby a galerie slouží jako spojovací prostory mezi jednotlivými místnostmi. Na rozdíl od předsíní, jsou umístěny v centru domu nebo bytu, co ovlivňuje jejich funkci i charakter…

Přes chodby se prochází…

Mnoho lidí se domnívá, že mezi předsíní, chodbou nebo galerií není žádný rozdíl. Opak je však pravdou. Předsíň se nachází u hlavních dveří domu nebo bytu. Z tohoto důvodu má reprezentativní charakter a zároveň patří k místnostem s největším provozem. Centrální funkcí chodeb a galerií je spojovat obytné místnosti a jednotlivé úrovně domu. Většinou jde o úzké a tmavé prostory přes které se jenom prochází.

Na velikosti záleží

I když jsou chodby a galerie méně exponované a je v nich mnohem menší provoz jako v předsíni, jsou součástí domova a měla by se jim věnovat dostatečná pozornost. Základním parametrem pro navrhování spojovacích prostor je jejich velikost. Pokud máte v domě nebo bytě dlouhou chodbu, pokuste se ji rozdělit na tři části – vstupní předsíň, průchozí chodbu a její zakončení, a do každé z nich umístit vhodnou dominantu. Ta kromě estetické funkce určí také hranice jednotlivých zón.

Jak vhodně propojovat

Protože chodba spojuje jednotlivé obytné místnosti, je pro ni vhodná střízlivá, ne však nevýrazná výzdoba. Do dlouhých chodeb se perfektně hodí série obrázků nebo fotografií, které jsou povedenou dekorací a zároveň zajímavým způsobem propojí zakončení jednoho prostoru s druhým. Místnosti můžete propojit také jednoduchým vlysem nebo soklovou podlažní lištou, natřenou jasnou nebo výraznou barvou . Podobný efekt má i koberec, běhoun nebo jiná podlahová krytina jedné barvy. Příliš dlouhé chodby opatřete několika malými koberečky, které prostor rozdělí na několik samostatných úseků a zároveň ho opticky zmenší.

Nábytek a police

Pokud vám to prostor dovoluje, vybavte chodbu nebo galerii kusy nábytku, který vám poslouží jako plocha k odkládání věcí. Vybraný nábytek by měl být menších rozměrů, z lehkého materiálu, aby zbytečně nepřekážel. Sousedí-li chodba například s několika ložnicemi, můžete do ni umístit větší prádelník se zásuvkami, kam budete ukládat ložní prádlo a ručníky. Tímto způsobem vytvoříte efektivní odkládací plochu, která zkrátí vzdálenost při roznášení čistého prádla. Atmosféru spojovacích prostor určitě zpříjemní menší stolek se stolní lampou a židle, navozující jistou mírou soukromí, která se hodí například k telefonickému rozhovoru. V úzké chodbě s nedostatkem místa lze nábytek nahradit několika mělkými policemi připevněnými ke stěně.

Tam kam zabloudí každý pohled

Zakončení chodby je posledním, zároveň však nejvíce viditelným místem. Představuje jakési centrum celého prostoru, a proto by se nemělo rozhodně zanedbávat. V první řadě by měla tato část interiéru působit klidně a disponovat vkusnou dekorací, která při pohledu do chodby ihned upoutá pozornost. Dalším, velmi důležitým prvkem je osvětlení. To by mělo zabezpečovat dobrou viditelnost a jasně stanovovat rozměry místnosti. Takto se vyvarujete pocitu dezorientace a budete přesně vědět co se mezi předsíní a koncem chodby nachází.

Odpočívadlo nebo studovna?

Některé spojovací prostory se v určitém bodě rozšiřují. Vzniklý prostor se dá využít jako sedací koutek nebo malá výstavní síň. Najde-li se místo pro rozměrnější stůl a vestavěnou knihovnu, můžete prostor využít jako studovnu nebo příležitostnou pracovnu.

Schodiště

Z chodby zpravidla vede schodiště, které spojuje jednotlivá podlaží. Jeho stupně musejí  být dobře osvětleny a zabezpečeny zábradlím. Strany schodiště se doporučuje vybavit panely ze zesíleného skla s tenkými kovovými nebo dřevěnými vřeteny a sloupky, případně tradičním zábradlím, umožňující proudění vzduchu. Pokud máte na schodech koberec nebo běhoun, nezapomeňte ho upevnit k podkladu, nejlépe přídržnými tyčemi. V závislosti od prostoru, je možné pod schodištěm umístit menší knihovnu, případně stojan na vína nebo zde vybudovat další komoru, toaletu, či šatnu. Foto:Jana Lobazová
ab
ab
ab
ab
ab