Kategorie

Všechny funkce schodiště

Stavba i rekonstrukce vnitřního schodiště je poměrně složitý proces, který se vyplatí přenechat odborníkům. Nápady a tvůrčí energii lze vložit do návrhu, manuálně se můžeme realizovat při drobných designových dekoracích a dílčích úpravách.
Specializované firmy dokáží poradit, jak postupovat, v jejich nabídce najdeme specializované počítačové programy pro návrhy schodiště či celých systémů točivých schodišť. Výroba konstrukčních prvků se provádí nejčastěji v dílnách na speciálních obráběcích strojích, detaily a atypické doplňky jsou dopracovávány rukama zkušených řemeslníků. Každé vyrobené schodiště je před finální povrchovou úpravou sestaveno, následně je provedena pečlivá kontrola požadovaných parametrů, zajištěn je i další servis včetně případné rekonstrukce.

Důležitý je správný výběr

Vybíráme-li z nabídky specializovaných firem, je dobré znát dispoziční možnosti svého obydlí a především pamatovat na ty, jež budou schodiště užívat. Podle toho pak vybíráme mezi schody zadlabanými, třmenovými, sedlovými či vřetenovými. Uvážíme také vhodný materiál, případné doplňky, důležité je zábradlí a především to, zda se bude jednat o točivé nebo přímé schody. Také tady je nabídka velmi široká a možnosti nepřeberné.
 

Dispoziční varianty

To, kde umístíme schodiště, bychom měli dobře vědět už při stavbě domu. Umístění totiž zásadně ovlivňuje celé dispoziční řešení a určuje i další stavební náklady. Za jistou nevýhodu lze považovat umístění schodiště do středu domu, kde budeme využívat nejspíše umělého osvětlení, oproti návrhu stavby u obvodové stěny, kde můžeme schodiště pomocí oken výrazně prosvětlit. Existují přirozeně i další dispoziční varianty – umístění do samostatného prostoru navazujícího na příslušné chodby nebo umístění do místnosti, ze které se pak stane centrální pobytový prostor.

Nejčastější druhy schodišť

V nabídkách firem najdeme nejčastěji schodiště přímá či lomená, vřetenová nebo točivá, v řadě dalších již jmenovaných variant pak různě řešené schody. Vždy je třeba počítat s tím, že schody budeme denně užívat. Vybírat bychom měli podle vnitřních dispozic, finančních možností a hlavně podle vkusu obyvatel domu nebo bytu.

Opravy jen pro zručné řemeslníky

Výhodou spolupráce se specializovanou firmou je také to, že je schopna prakticky okamžitě opravit případné závady. Větší problém nastává pouze v případech statických poruch, kterým by se mělo předcházet už při prvotní montáži a při výrobě vlastního schodiště. Je třeba si uvědomit, že stavebně a finančně náročnější rekonstrukce mohou životnost schodiště prodloužit, ale laické zásahy zpravidla přinutí řešit problémy opakovaně. Majitelé schodiště by se měli soustředit spíše na drobné dekorativní opravy či vylepšení – estetický vzhled lze změnit i zdánlivým detailem.
ab
ab
ab
ab
ab