Kategorie

Vše o kompostech a kompostérech

Nevíte si rady s posekanou trávu, spadaným listím a ostatním rostlinným matriálem? V dnešním článku si řekneme, jak je co nelépe zužitkovat na kompostu.
 

Co je vlastně kompost a jak vzniká?

Kompost je mikrobiálně rozložená organická hmota vhodná pro zlepšování vlastností půdy. Obsahuje organické látky, vzniklé biologickým rozkladem rostlinných zbytků. V hromadě rostlinných zbytků se začne veškerá hmota poměrně rychle rozkládat. Důležitými parametry jsou vlhkost a teplota. Pokud jsou správné, velice rychle se v něm namnoží bakterie, houby, kvasinky, řasy, roztoči, žížaly a mnoho dalších organismů, které celý proces znatelně urychlují. Jsou hnacím motorem veškerých přeměn. V kompostu probíhají biologické procesy za přístupu vzduchu, jedná se o tzv. aerobní procesy.

Jak založit kompost?

K založení kompostu potřebujete určité množství  biologicky rozložitelného odpadu a nějaké místo v krajní  části zahrady, kde bude kompost umístěn. Kompostovat můžete v podstatě cokoli, existují však pravidla, které je nutné dodržovat. Na kompost například nepatří: živočišné odpady jako jsou maso, kosti a tuky, rostliny či listí napadené houbovými chorobami či plísněmi, rostliny ošetřené chemickými přípravky, dále slupky z tropického ovoce, pecky, popel z uhlí a cigaret, lesklý barevný papír (časopisy), druhy plevelů, které vytvářejí oddenky,  a samozřejmě plasty, kovy, sklo a kameny.
POZOR SOUTĚŽ!! FOTOSOUTĚŽ na téma: ZAHRADNÍ JEZÍRKA

 Co na kompost?

Kompostovat je vhodné posekanou trávu, spadané listí, posklizňové zbytky, trus hospodářských zvířat, ovocné a zeleninové odpady, zbytky po kávě a čaji, novinový a jiný papír, lepenku, mléčné produkty, drny, větvičky, kůru, třísky, piliny, popel ze dřeva, skořápky z ořechů.
 

 

Kompostéry

Pro urychlení rozkladných procesů se používají tzv. kompostéry, které nám umožní optimálně ovlivnit přívod nezbytného vzduchu. Vyrábí se z recyklovatelného plastu, nebo dřeva. Dřevěný kompostér si dokáže vyrobit každý zručnější člověk, mají ovšem jednu velkou nevýhodu. Dřevo jakožto biologický materiál, tak jako tak časem podlehne rozkladu také.  Kompostéry mají jednu velkou výhodu, a tou je, že jsou skladné a nepotřebují tolik rostlinného materiálu jako klasický kompost. Kompostéry také nevydávají tolik pachu a nezatěžují okolí obtížným létajícím hmyzem. Kompost uvnitř je třeba důkladně promíchat 1-4 krát do měsíce.
 

Optimální cirkulace vzduchu

Je jeden hlavní důvod, proč si některý z platových kompostérů pořídit. Kompostéry disponují systémem otvorů, které provzdušňují jejich obsah a společně s teplotou a vlhkostí urychlují procesy a vy se můžete radovat z kvalitního kompostu mnohem dříve, než jak by tomu bylo klasickou cestou. Kompost je nejen bohatý na živiny, ale obsahuje také humus, který „oživí“ vaše záhony. Zlepšuje kvalitu půdy, která se stává úrodnější.
 
 

Důležitý je správný poměr materiálu

Rostlinné materiály ke kompostování můžeme rozdělit na dva druhy, a to na zbytky s vysokým obsahem dusíku a materiál s vysokým obsahem uhlíku. Tyto dvě zastoupené složky musí být ve vhodném poměru 30:1 (C:N). Obecně se dá říci, že materiály zelené, čerstvé obsahují více dusíku, na druhou stranu materiály hnědé, spíše dřevnaté jsou bohatší na uhlík. Dle obecných zásad střídáme vrstvy hnědého a zeleného materiálu v poměru 2-3:1 . Dle zápachu kompostu lze zjistit, jestli je poměr v pořádku. Pokud je cítit po amoniaku (čpavek), převládá větší množství zeleného materiálu bohatého na dusík. Cítite-li zkažená vejce, jedná se o nadbytek uhlíku. Oba stavy jde upravit přidáním opačné suroviny.
Čtěte také: Zazimování jezírka: Jak připravit vaše zahradní jezírko na zimu?
 

Ceny kompostérů na trhu

Ceny kompostérů jsou závislé od jejich velikosti. Ceny těch nejmenších o objemu 270 litrů se pohybují okolo 1000 Kč, vetší kompostéry 700l pak 2500 Kč.
Zdroj, foto: www.kompostery.cz
ab
ab
ab
ab
ab