Kategorie

Vraťme se zpátky do kuchyně

Moderní život a s ním spojené vymoženosti nás často zbavují nutnosti denně vařit. Je to ale trochu škoda. Kuchyně totiž stále zůstává tím nejlepším centrem vašeho domova, ideálním místem pro setkávání a rodinnou pohodu.

Od chvíle, kdy v každém obývacím pokoji zdomácněla televize, jsme přesunuli večerní rodinné rituály k ní. Stala se středobodem našich společných chvil, a mezitím jsme odvykli si spolu povídat nebo se soustředit na jídlo. Tím se však připravujeme o řadu výhod.

Ideální pro návštěvy

Máte dostatečně velký kuchyňský stůl nebo dokonce jídelní kout? Zkuste příští návštěvu usadit ne v obývacím pokoji, ale právě v kuchyni. Připravte pohoštění o několika jednoduchých chodech (nebo složitějších, pokud si troufnete), v nejlepším případě můžete přátele rovnou zapojit do přípravy jídla. Na rozdíl od televize dobré jídlo konverzaci naopak podpoří. Svým návštěvám můžete připravovat exotické recepty, které jste pochytili na cestách, můžete je překvapit dražší lahůdkou nebo vybrat jídla jako fondue, která jsou vyloženě společenskou příležitostí.

Užijte si domov

Vaření je snad jedinou relaxační činností kromě spánku, kterou můžete provozovat nejlépe doma. Kdo nevaří, případně si nechává vařit, má tendenci přicházet domů později a brát svůj domov trochu jako servisní stanici. Když si ale slíbíte, že budete alespoň několikrát do týdne vařit večeři, musíte si udělat čas, vrátit se z práce v rozumnou hodinu a věnovat jídlu to, co potřebuje. Pravděpodobně zjistíte, že vám tato půlhodina až hodina chybět nebude, naopak si při ní skvěle vyčistíte hlavu.

Vaření dodává bytu vůni

Určitě jste si všimli, že každá domácnost má svoje specifické aroma. Zaznamenáme to hlavně při návštěvách, vůni vlastního domova už příliš nevnímáme. Vězte ale, že existuje, a vaření má na ni vliv. Není náhoda, že má tolik z nás dětství spojeno s jídlem a jeho vůní. V jídle je nostalgie, romantika, jsou v něm vzpomínky. Pravidelné vaření dodá vašemu domovu aroma, které zvětší jeho útulnost a bude na vás působit uklidňujícím dojmem. Nejlépe v tomto směru funguje především domácí pečivo a dezerty.

Zdravé pro duši i tělo

Není asi třeba vysvětlovat, v čem je domácí vaření lepší než jídla z polotovarů nebo rozvážky. Doma nejlépe víte, z jakých surovin je vaše večeře připravena, máte pod kontrolou jejich kvalitu a nemusíte využívat konzervační látky, protože svoje jídlo také okamžitě spotřebujete. Vaření má ovšem také relaxační účinky, jak už bylo zmíněno. Když si osvojíte základní postupy, stane se z přípravy jídla pravidelná uspokojující činnost, která vám dodá pocit hotové práce. Mnoho z nás má v zaměstnání dojem, že vlastně nic není nikdy úplně hotovo a jeden úkol se přelévá do druhého. Vaření má ale definitivní průběh a konec, kterým příjemně uzavřete aktivity svého dne.

Nezapomeňte na snídani

Opravdu nejste zvyklí vařit a večeře vám pro začátek připadá trochu náročná? Zkuste se pro začátek alespoň nešidit na snídani. Nevynechávejte ji, nekončete pořád u kupované vánočky s máslem a nenoste si ji k počítači. Mnoho lidí si myslí, že poránu do žaludku nic nedostanou, ale jde spíš o zvyk než přirozené nastavení našeho žaludku. A zvyky se dají měnit. Udělejte si čaj, připravte si míchaná vajíčka, toasty nebo müsli a začněte den tím, že se budete soustředit na jednu příjemnou věc, která nesouvisí s prací.

ab
ab
ab
ab
ab