Kategorie

Volíme interiérový textil podle materiálu

Původně jsme svá obydlí oblékali hlavně z praktických důvodů, ale dnes se je snažíme zároveň zkrášlit. Jak se co nejlépe zorientovat v materiálech, když kupujete domácí textil?
Dnes si při výběru mezi spoustou druhů dekoračních látek můžeme připadat jak v pohádce. Současný trh nám nabízí výrobky nepřeberného množství materiálů, vzorů, barev, průsvitnosti… Stačí jen vybírat…
 

Bavlna

Jedním z nejoblíbenějších přírodních materiálů je bavlna. Designéři mají bavlnu rádi. Bavlněná tkanina se dobře zpracovává, krásně drží, snadno se pere, dobře se barví a potiskuje. Je tak snadné najít látky se zdařilými tvary a neopakovatelnými barevnými kombinacemi. Mezi nevýhodami bavlny můžeme jmenovat její tendenci blednout na slunci. Pozor musíme dávat rovněž při praní nebo při chemickém čistění, neboť bavlněná vlákna se srážejí

Len

Lněné látky jsou velice náročné na svoji výrobu, a proto jsou i dražší. I přesto mají nezastupitelnou roli v oblasti tkanin pro bytové a dekorační účely. Lněná látka je pevná, má příjemný přírodní charakter a dobře drží. Její nevýhodou je kromě vyšší ceny i náročnější údržba.
 

Přírodní hedvábí

Vlákna přírodního hedvábí patří k nejušlechtilejším přírodním vláknům. Hedvábí nás na první pohled i dotyk uchvátí svojí jemností a lehkostí. Hedvábí dokáže odolávat působení mikroorganismů, dokonce se do něj nepustí ani šatní moli. Pozitivní vlastností hedvábí, které ucítíme hlavně při fyzickém kontaktu, je fakt, že v teple chladí a v zimě hřeje.

Vlna

Vlněná látka je velmi poddajná a příjemná na omak. V dekoračním textilu se používá zřídka, případně se přidává do směsí. Výjimkou je použití stoprocentní vlny pro výrobu závěsů do britsky laděných interiérů – s motivem tradiční kostky, tzv. tartanu.
 

Viskóza

Viskóza je nejstarším uměle vyrobeným textilním vláknem. Je příjemná na omak, snadno se zpracovává, má malý sklon k tvorbě elektrostatického náboje a je relativně levná. Její nevýhodou je nízká pevnost a tvarová stálost, vysoká srážlivost a náchylnost k hnití a napadení bakteriemi.

Polyamidová vlákna

Vyrábí se z ropy a dlouho patřila k nejvýznamnějším chemickým vláknům. Tato vlákna jsou pevná, nemačkavá, odolná vůči otěru i vůči slunečnímu záření.

Polyesterová vlákna

Polyesterová vlákna vznikla již ve čtyřicátých letech minulého století. V současné době stále patří k nejpoužívanějšímu materiálu pro výrobu záclon. Před sebou mají největší budoucnost. Konstruktéři dokáží vyvinout vlákna tzv. třetí generace s nepředstavitelnými vlastnostmi. Tato vlákna jsou odolná vůči otěru, snadno se udržují, jejich nevýhodou je sklon ke žmolkovatění a tvorba elektrostatického náboje.
ab
ab
ab
ab
ab