Kategorie

Vliesové tapety oživí interiér

Tapetování rozhodně nepatří minulosti. Jde o skvělý způsob, jak dát interiéru nový kabát a pohrát si s barvami a vzory. Během posledních let se staly hitem především takzvané vliesové tapety.
 

Oproti klasickým papírovým tapetám jsou sice vliesové tapety dražší, ale taky mnohem odolnější. Nevyžadují dobře opracovaný povrch, je vhodné je použít v rekonstruovaném bytě.

Vliesové tapety existují v mnoha barvách a vzorech

Struktura a výhody vliesové tapety

Textilní vliesové tapety jsou vyrobeny ze speciální buničiny a polyesterových vláken s přídavkem polymerového pojiva. Tento materiál je velmi pevný, hodí se i pro problematický povrch, dokáže zakrýt trhliny a navíc je příjemný na dotek. S papírovými tapetami je těžší manipulace a snadno se odírají. Přednostmi materiálu vlies jsou nehořlavost, velmi dobrá zvuková i tepelná izolace, odolnost proti oděru, barevná stálost a hlavně snadná omyvatelnost. Vliesové tapety je proto možné využít i v koupelně a kuchyni. Znečištění způsobené častým vařením lze jednoduše odstranit hubkou namočenou v mýdlové vodě. Pozor si ale uživatelé musí dát na oleje a tuky, nečistoty ve vodě nerozpustné odstranit nelze.
Staré tapety můžete nahradit novými.

Nanášení vliesové tapety

Pro ty, kteří rádi provádí domácí úpravy sami bez pomoci odborníků máme dobrou zprávu – lepení těchto tapet není příliš náročné, tapetování tak může být i zpestřením dne s rodinou. Vliesové tapety není třeba předem stříhat ani na ně nanášet lepidlo či je provlhčovat. Speciální lepidlo stačí rovnoměrně nanést štětkou na stěnu a pak shora dolů přilepit pás tapety. Případné bubliny se dají jednoduše vytlačit válečkem či hadříkem stromečkovou metodou (od středu tapety směrem k okrajům). Upozornění máme pro ty domácnosti, jejichž stěny mají několik barevných nátěrů – tam je opravdu třeba staré vrstvy seškrábat a stěnu očistit, jinak by tapeta nemusela dostatečně přilnout a mohla by se odlupovat.
Pro jistotu je vhodné stěnu před tapetováním napenetrovat. Vliesovou tapetu není problém později odstranit, pásy se jednoduše dají stáhnout ze stěny, na kterou je možné ihned nanést tapetu novou (ale také tu starou, vliesová tapeta se netrhá a je proto možné ji znovu použít). Toto rychlé odstranění suchou cestou jistě oceníte při opravách stěn, elektroinstalaci apod.
Nezapomeňte, že vliesovou tapety je možno aplikovat na jakýkoliv povrch v interiéru (vliesové tapety se nehodí do venkovních prostor), můžete proto zkusit práci designéra a sladit stěnu s některým kusem nábytku. Tapety s výraznými vzory více vyniknou, pokud jsou aplikovány pouze na jednu stěnu v místnosti, ostatní stěny je lepší ponechat v malbě příhodné barvy. Připomínáme také, že tapety s velkými motivy se zapojují obtížněji nežli tapety s drobnými vzory.
Nové tapety změní váš pokoj k nepoznání.

Nabídka v obchodech

Vliesové tapety se vyrábějí v rolích o šířce 0,53 metru a délce 10,05 metru (anebo v nadstandardním rozměru1,06 m x 25 cm). V módě jsou kupříkladu retro vzory, pruhy, různé geometrické obrazce a přírodní motivy, ale také jednoduché tapety bez vzorů v zajímavých odstínech. Při nakupování tapet je třeba dát pozor na odstíny, jednotlivé role mohou mít barevné odchylky, nakupujte proto tapety se stejnými výrobními čísly. Nejlevněji lze vliesovou tapetu pořídit v ceně okolo 150 korun, tapeta s originálními vzory je ale dražší – zaplatit za ni můžete 250 korun, ale i 1500 korun, záleží na výrobci.

Foto: www.thinkstockphotos.com a archiv

ab
ab
ab
ab
ab