Kategorie

Vlastní zelenina ve městě? Vyzkoušejte komunitní zahrady

Komunitní zahrady

Komunitní zahrady patří k současným trendům městského života. Po New Yorku, Berlíně a Londýně se objevují i v Praze. Zpravidla je obstarává komunita lidí ze sousedství, kteří si platí členství. Zahrady mohou mít různou podobu – od několik vyvýšených záhonů po celý osázený vnitroblok. Kromě vlastnoručně vypěstovaných plodin přináší zlepšování sousedských vztahů, kterým prostředí anonymních velkoměst obecně příliš nepřeje. Navíc zabořit občas ruce do hlíny může být příjemným protipólem k hodinám stráveným u počítače. 

Prazelenina poskytuje zázemí zapáleným pěstitelům už od roku 2012. Komunitní zahrada sídlí ve vzkvétajících Holešovicích, čím dál populárnější industriální čtvrti. Zakladatelé chtěli podpořit lokální kulturu, mezilidské vztahy a oživit tichý kout města. V rámci areálu zahrady funguje také kavárna, galerie a dětský koutek. Kromě toho se tu konají nejrůznější akce pro děti i dospělé.

Foto: Prazelenina

Komunitní zahrada Za Haštalem vznikla v samém srdci Prahy. Založení zahrady na Praze 1 iniciovali místní obyvatelé, které napadlo osázet hojně navštěvované dětské hřiště. Radnice souhlasila a projekt podpořila. Díky tomu se podařilo vytvořit prostor pro mezigenerační setkávání a navazování nových přátelství nad bylinnými záhony. Další výhodou je vzdělávácí funkce zahrady, kdy se děti mohou již od útlého věku podílet na pěstování a přiblížit se přírodě navzdory životu ve městě.

Foto: FB Komunitní zahrady Praha 1

Komunitní a městská zahrada Vidímova je otevřená vždy od dubna do října. Zahradu provozuje společensky prospěšný podnik Kokoza, který propaguje kompostování a pěstování ve městě. Vyrostla v roce 2013 na sídlišti na Praze 11. V současnosti je zde k dispozici 50 záhonů. Členské poplatky se pohybují mezi 200 Kč a 1300 Kč podle typu záhonu a míry zapojení do chodu zahrady. Začátečníci mohou využít služeb odborníka a konzultovat s ním své pěstitelské záměry.

Foto: FB Komunitní zahrada Vidimova

Komunitní zahrádka Paletka na Praze 9 se slavnostně otevřela letos v červnu. Vítá všechny nadšence do ekologického pěstování zeleniny, bylinek i ovocných stromů a keřů! Zahrada se snaží využívat principy permakultury, tedy koncepce trvale udržitelného zemědělství. Probíhají tu i různé workshopy, které přes prázdniny sice utichnou, ale poté by se měly opět rozjet.

Foto: FB Komunitní zahrádka Paletka
ab
ab
ab
ab
ab