Kategorie

Vláda odložila jednání o definici sociálního bydlení

Vláda v pátek odložila rozhodnutí o tom, jak naloží s definicí sociálního bydlení. Podle premiéra Paroubka jde o záležitost natolik důležitou, že by se s jejím přijetím nemělo spěchat. V opačném případě by se totiž mohlo stát, že by se navrhnutou definici nemuselo podařit obhájit u Evropské komise.
Tento pátek měla vláda jednat o nové verzi definice sociálního bydlení. Nová definice by měla být širší, než ta původní. Stavba bytů a domů, které budou spadat pod její rámec, by pak měla i nadále podléhat snížené pětiprocentní dani z přidané hodnoty. Koncem roku 2007 by totiž v souladu se standardy EU měla na stavební výrobu začít platit vyšší, devatenáctiprocentní daň. Širší definice, do které bude patřit větší množství budov,  je  tak v zájmu stavebních firem, ale i koncových spotřebitelů.

Nepřijetí definice v EU pak ve svých důsledcích povede ke zdražení bydlení, varuje Paroubek

Paroubek: Rozhodnutí se nesmí uspěchat

Premiér Paroubek upozornil, že pokud by se vládě definici sociálního bydlení nepodařilo obhájit před Evropskou komisí, nedostane ČR výjimku na žádné projekty a zdraží veškeré bydlení. Nová definice musí být tedy přijatelná jak pro potřeby domácího trhu, tak pro EU. Takové rozhodnutí tudíž podle jeho soudu nelze uspěchat. I proto se nakonec vláda rozhodla jednání o problematice odložit. "V žádném případě totiž není možné očekávat, že by Evropská komise akceptovala dramatické rozšíření pojmu sociální bydlení například na domy o stovkách metrů čtverečních obytné plochy, které si může dovolit jen naprostý zlomek občanů ČR," řekl k věci Paroubek. Reagoval tak na původní návrhy definice, které počítaly s limitem 90 metrů čtverečních pro byty a 150 metrů čtverečních podlahové plochy pro rodinné domy.
ab
ab
ab
ab
ab