Kategorie

Vkusné suvenýry? Musíte dobře hledat

Vkusné suvenýry? Musíte dobře hledat

Je samozřejmé, že si každý z nás přeje domů přivézt nějakou pěknou vzpomínku na hezkou dovolenou. Problém je, že je prakticky nemožné vyhnout se kýčům, které pak doma udělají více škody než užitku. Jak správně vybrat?

 

 

Než po něčem skutečně na první dobrou sáhnete, zkuste si na nejprve představit, kam byste vůbec nový suvenýr u sebe doma umístili a zda by se na nějaké místo vůbec hodil. Delfín skákající přes sádrovou vlnku možná působí sympaticky mezi dalšími třiceti delfíny a padesáti kýčovitými majáčky, ale osaměle na poličce bude jako ryba na suchu. Přestože se jedná o savce.

S tím souvisí i hrubá snaha alespoň trochu dát dohromady svou suvenýrovou výstavku. Lepší než směsici náhodných dřevěných a skleněných postaviček nebo čehokoliv, co člověk může na stáncích po turistických centrech najít, vybírejte doplňky cíleně jako dekoraci do domácnosti.

Není důvod stranit se originality, jestliže máte jasnou představu o tom, jak si přejete, aby váš pokoj vypadal. Na druhé straně, pokud se spontánně rozhodnete pro koupi nějaké větší dekorace, není úplně nepravděpodobné, že při nesprávném výběru skončí po několika prvních týdnech na půdě. Ideálním řešením se takto vybít jen v jednom pokoji — velikou klasikou je v tomhle ohledu koupelna, která se dá oněmi typickými suvenýrovými doplňky vcelku hezky zařídit.

Stejně tak není většího prokletí, než dostat od někoho darem od počátku nepoužitelný dáreček z cest, jehož osud je víceméně zpečetěn od momentu předání – ležet několik let v klidu ve skříni a pak být vyhozen společně s dalšími nepoužitelnými putovními dary.

Pokud jste však opravdu ten správný fanda suvenýrů anebo rádi vozíte ze svých cest dárečky, zaměřte se vždy na to, co je pro danou zemi typické. Pokud nenajdete opravdu praktický dárek, který se dá využít i jinak jež jako lapač prachu na poličce, koukejte se po něčem s přidanou hodnotou. Jako je pro Anglii typický Big Ben a pro Paříž Eiffelovka, pro Turecko je to třeba korálek s modrým okem, vyhlášená je také andaluská keramika, z Thajska radíme dovézt kari pastu nebo jiné koření, z Tunisu zase vodní dýmku. Jen si dávejte pozor, abyste nevozili ovoce a jiné jídlo, z mnoha zemí je vyvážení čehokoli "živého" zakázáno. 

Štítky:

dovolená léto
ab
ab
ab
ab
ab