Kategorie

Vítejte ve 20. století české architektury

Moderní česká architektura našla své místo v knižní publikaci 20. STOLETÍ ČESKÉ ARCHITEKTURY od autorky Radomíry Sedlákové. Kniha byla novinářům a veřejnosti představena v paláci knih Luxor. Prezentace se zúčastnili také známé osobnosti české architektury jako například Pavel Kupka, Josef Pleskot, Václav Aulický nebo Vlado Milunić…
Kniha byla ohodnocena Zlatou pečetí, hlavní cenou veletrhu ForArch 2006, jako loňský nejlepší vydavatelský počin z oblasti urbanismu, architektury, stavitelství, bydlení a interiéru. Velká popularizační obrazová publikace, určená široké veřejnosti, je jakousi procházkou slohovými obdobími, styly, směry a tendencemi české architektury minulého století, představuje její vrcholy i slepé uličky a seznamuje s díly většiny významných českých tvůrců.

Procházka architekturou rok za rokem

Autorka textu, která pracuje jako kurátorka Sbírky moderního a současného umění Národní galerie v Praze, jejíž sbírku architektury v roce 1986 založila, si zvolila zajímavý a velmi odvážný klíč k výkladu: probírá století rok po roce (1901–2000) a představuje vždy jednu typickou stavbu v kontextu událostí v české i mezinárodní politice, vědě, technice a umění. Každému roku století (až na období stavební uzávěry za nacistické okupace) je vymezen spravedlivě stejný prostor, takže odpadá účelové přeskakování neoblíbených období i adorace módních vývojových period.

Vzlety i pády architektury 20. století

Autorka se nestydí za své preference a osobní vkus, neschovává se za obecně uznávané a teoretiky nezpochybnitelné soudy. V „úrodných“ ročnících je nucena subjektivně vybrat jediné dílo na úkor jiných, neméně význačných, v letech „hubených“ musí sáhnout po stavbách mnohdy problematických – ale takové už bylo 20. století, zejména jeho druhá polovina a léta válečná. Odborné kruhy mohou rozčileně diskutovat o vhodnosti zvolených příkladů, o jménech či stavbách, které byly či nebyly zařazeny, ale laický čtenář, pro kterého byla kniha vydána, ocení, že kniha přináší obdivuhodné množství faktů, srozumitelný výklad souvislostí a téměř didaktické fotografické ukázky.

Fotografie napoví víc

Plastický a vzrušující příběh historie naší moderní architektury ilustrují tři stovky barevných fotografií od fotografa Pavla Friče, pořízené výhradně pro účely této knihy. Učí nás dívat se na stavby, které jsme zdědili – ať chceme nebo nechceme – po překotném 20. století, a současně názorně osvětlují množství užitečných odborných pojmů. 20. století české architektury Vydalo Nakladatelství Titanic (ISBN 80-86652-24-6). Grafická úprava Karel Aubrecht. Formát 240 x 280 mm (šířka x výška), rozsah 240 stran, 300 fotografií, historické reprodukce. Cena 749 Kč
ab
ab
ab
ab
ab