Kategorie

Víte, čím doma topíte a kolik zaplatíte?1.díl

Vyhřát rodinný domek anebo byt není v dnešní době levnou záležitostí. V našem čtyřdílném seriálu vám poradíme jak ušetřit finance a doma mít teplo.
Krb na dřevo, kamna na tuhá paliva či plyn, elektrické přímotopy anebo ústřední vytápění. Právě těmito způsoby nejčastěji vyhřívají české rodiny své domovy.

Topíme v panelovém bytě

Velká část lidí v Čechách a na Moravě žije v panelových domech. Může se zdát velice jednoduché vytápět byt, ale šetřit se v době hospodářské krize musí všude. Tedy i lidé v bytech nemusí utrácet za každou cenu všechny poctivě získané peníze za příjemný pocit tepla. V panelových bytech je od dob totality většinou zavedeno ústřední topení. Jeho obrovskou výhodou je, že se nemusí každé ráno přikládat do kotle a v bytě je teplo po celou dobu. Nevýhodou naopak zůstává, že jste odkázáni na teplárnu či kotelníka. Ti začnou pouštět teplo až ve chvíli, kdy je venku tři dny chladno.

Vstříc budoucnosti

Dávno pryč jsou doby minulé, kdy jste museli pravidelně odvzdušňovat ventily na radiátorech. Bez plné skleničky zpěněné vody, politého koberce a popálené ruky v bytě teplo nebylo. Ta tam jsou doby těžkých mosazných radiátorů. Právě nový design topení v bytech a jeho modernizace po mechanické stránce se postarala o to, že ústřední vytápění patří mezi nejlepší systémy. Velkou výhodou nových tenkých radiátorů je nejen jejich rychlé nahřátí a předávání tepla do bytu. Ale také jejich odvzdušňovací systém. Ten je automatický a přes ventil uniká tiše jen samotný vzduch. Nevýhodou tohoto unikání může být nepříjemný zvuk, který se podobá pištění anebo syčení.

Není byt jako byt

Je jasné, že všechny byty nejsou stejné. Nejen rozdílná velikost bytů, ale také druh použitého stavebního materiálu (panel, cihla) má velký vliv na celkové teplo v domácnosti. Panelové byty se daleko hůře vyhřívají než ty cihlové. Finančně náročnější a časově delší je vyhřívání starých bytů s vysokými stropy. Proto se jako nejlepší způsob ušetření za teplo v těchto bytech jeví snížení stropů. Ušetřit se dají ročně tisíce korun.

Odstraňte barikády

Odstranit barikády může někomu znít jako rozkaz Napoleona, ale není tomu tak. Teplo je velice vzácné a prchlivé. Kromě toho, že z bytu uteče kdejakou skulinkou stoupá směrem vzhůru. Aby se místnost co nejdříve prohřála je nutné od radiátorů odstranit všechny pevné překážky, jako stoly či gauče. Obrovskou chybou je k topení postavit ledničku či mrazák. Nejen s vyšší spotřebou elektřiny, ale také s nižší výkonností topení musí počítat každý, kdo tuto chybu ve svém bytě či domě udělá. Zejména hospodyňky chybují, když na radiátor dávají zejména v zimě sušit prádlo. To je sice suché dříve než na mobilním sušáku, ale nepropustí do místnosti teplo. K tomu dochází ještě vyššímu ohřevu topící soustavy a tudíž i měřící přístroj vykazuje vyšší spotřebu tepla, přičemž v bytě je chladno.

Jak správně topit

Topení na ústředním topení je sice jednoduchou záležitostí, ale nemusí být drahou záležitostí. Pokud jste v bytě a netrávíte většinu dne v práci, tak je dobré topení nastavit na průměrnou hodnotu. Přidat či ubrat lze vždy. Rozhodně lepší je topit dle potřeby. Říká se, že v ložnici a místnostech, kde spíme nemusí být teplota vzduchu vysoká. Odborníci dokonce doporučují teplotu okolo 18 stupňů Celsia. Hodně topit se nemusí ani v kuchyni, kde se během dne vaří a právě rozpálená trouba v místnosti udržuje příjemné teplo. Vytápět tak odborníci doporučují obývací a dětský pokoj. Velice důležité je nechávat během zimního období otevřené dveře do koupelny. Teplo totiž prostupuje stupačkami od sousedů a je v ní teplo i po koupeli. Vlhkost z koupelny zamezuje vysušování nosních sliznic.
Logicky hůře se vytápí byt panelového domu, který je pod střechou. I tam se dá ale ušetřit za topení částečným snížením stropů.

Co dělat když nehřeje

Mezi přední výhody ústředního topení v panelovém domě patří, že je na něm závislé hned několik rodin. Ve chvíli kdy přestane hřát se o situaci mnohdy mluví i v televizi. Opraváři se tak co nejrychleji dostaví a závadu odstraní. Rodina v bytě si může k teplu pomoci nejen upečením bábovek či buchet v kuchyni, ale také pořízením elektrického přímotopu. Pamatujte, že doporučená teploty v bytě se pohybuje od 20 do 24 stupňů Celsia.
ab
ab
ab
ab
ab