Kategorie

Virtuální dům snadno a rychle

Virtuální dům snadno a rychle
Virtuální realita nám nabízí nové možnosti, jak zhmotnit naši fantazii. Pokud v hlavě nosíte svůj byt snů, ale kvůli nedostatku výtvarných schopností jste nebyli schopni jej komukoli předvést, použijte The Virtual Decorator.
Celým jménem se váš nový pomocník jmenuje The Virtual Decorator – Room & Home Design. Vytvořil jej team pod názvem Developer3D. Ze slov virtual a 3D již jistě dokážete vyvodit, v jakém prostředí se při návrzích v programu budete pohybovat. Jak můžete vidět z přiložených obrázků, trojrozměrné prostředí, tvoření a pohyb v něm jsou alfou i omegou celého programu.

Když trojrozměrně, tak trojrozměrně

Tímto úslovím se zřejmě řídili autoři Virtual Decoratoru, protože právě na pohyb v trojdimenzionálním prostředí jste při práci s programem přímo odkázáni. Ovládání kamery a pohybu v prostoru je velice sofistikované, s velkým množstvím různých nastavení, přepínání a s plynulým pohybem. Je rovněž velice účinné, protože po chvilce cviku dokážete dostat pohled kamery kamkoli si zamanete.
Jistě vás ale nebude bavit pohyb po prázdném prostoru. Jeho zaplnění je to, o co vám v tuto chvíli půjde. Můžete si zde vytvořit půdorys bytu podle vlastního návrhu, nebo pro zjednodušení použít autory přednastavené příklady, které následně upravíte. Ať tak či onak, výsledkem bude jen prázdný byt, který nebude konečným cílem vašeho zájmu.

Kdo má židli, ten bydlí

Jedním z největších problémů při zařizování nového bydlení je správný výběr a rozmístění nábytku. Tahat se se skříní přes půl bytu, abyste pak zjistili, že tam nebude pasovat, to není nic příjemného. Rozházení nábytku ve virtuálním prostoru pomocí několika tahů myši, to už je něco jiného. Právě díky tomu naplno oceníte pomoc programu, z jehož široké nabídky si zvolíte a rozmístíte správné příslušenství.
Ve Virtual Decoratoru je tohoto příslušenství na výběr obrovské množství. Je však třeba připomenout, že tento program je placený. Užívat jej sice můžete zdarma po neomezeně dlouhou dobu, tím se ale připravíte právě o výše zmíněný široký výběr komponent. V nezaregistrované a nezaplacené verzi totiž budete mít počet druhů nábytku značně omezen.
Nicméně s nábytkem, který je vám k dispozici, si už pak můžete dělat, doslova co chcete. Samozřejmostí je zde posunování po místnosti, jeho rotace do správného úhlu, změna rozměrů a pochopitelně i výběr vhodné barvy. O barevnost nejsou ošizeny ani stěny či podlaha, kterým můžete vybrat ladící nátěr, tapety a koberce. Všechny tyto úkony se provádí jednoduše pomocí myši a zvládne je i počítačový začátečník.

Podíváme se mu na zoubek

Neděste se, žádný dentistický zákrok vás nečeká. Na zoubek se podíváme vašemu novému bytečku. Jak již bylo uvedeno, pohyb v prostoru je řešen se značnou pečlivostí. Pomocí různých úhlů kamer, přibližování a oddalování si můžete nad svým návrhem spokojeně létat. Do jeho útrob se ale podíváte nejlépe pomocí funkce pro procházení.
Budete tak postaveni přímo na zem a prohlížet si vše z perspektivy lidského návštěvníka bytu. Stupeň reálnosti je přidán i tím, že předměty před vámi neprolítnete, ale vystoupíte na ně a pak z nich sejdete. Procházíte se jako v nějaké počítačové hře pomocí šipek na klávesnici. Povedená grafika a svižné prostředí pak dojem reálnosti jen umocní. Používání klávesnice a šipek je ale spojeno se zvláštním efektem.
Pokud Virtual Decorator minimalizujete, nebo se přesunete do programu jiného, v mém případě to byl Total Commander, kde používáte rovněž klávesnici a šipky, a následně se vrátíte zpět do návrhu, tak zjistíte, že program z nepochopitelného důvodu reagoval na stisk klávesy i mimo své prostředí. Stane se vám tak, že se v prostoru úplně ztratíte, protože program mezi tím vaše příkazy zaznamenal a posunul kameru úplně někam do pryč.
Co dodat závěrem? The Virtual Decorator je kvalitní software, který vám poskytne spoustu zábavy i možností realizace své fantazie a to bez časového omezení. Bez zaplacení tvůrcům ale budete ochuzeni široký výběr komponent, které jinak program poskytuje. Absence české lokalizace nemusí nijak přidělávat vrásky neangličtinářům, protože minimální náročnost programu na dovednosti a znalosti uživatelů to plně vynahradí.
Autor: Developer3D
Operační systém: Windows 2000, Windows XP, Windows Vista
Licence: shareware
Stáhnout: zde
Plusy: Promakaný systém pohledů a kamer, kvalitní 3D grafické prostředí, lehkost ovládání
Mínusy: Místy budete s tou kamerou zápasit, podivné chování programu při stisku kláves mimo něj
ab
ab
ab
ab
ab