Kategorie

Vinotéky - chladničky na víno

Jen málo z nás má možnost vlastnit vinný sklep a i ten, kdo vinný sklep vlastní, v něm má jednu konstantní teplotu a vlhkost vzduchu. Současné přístroje pro domácnost nám umožní takový sklep vlastnit – a jdou mnohem dál – umožní nám udržovat v jednom přístroji hned několik teplot pro nejlepší skladování různých vín.
Protože obliba vína stále stoupá, je důležité, aby bylo podáváno vždy správně teplé. Podchlazené víno neuvolňuje dostatečně vonné látky a ztrácí charakter, teplé víno má zase nevýraznou mdlou chuť.

Možnosti vinoték

Na trhu je v současné době celá řada vinoték, od levných po velmi drahé. Tyto vinotéky se liší především možností skladovat jednotlivé druhy vín v pro ně nejpříznivějších teplotách. Levné vinotéky nenabízejí různé zóny a tedy pouze jednu konstantní teplotu. To může být vhodné pro dlouhodobé skladování vín, ale v případě, že víno chceme okamžitě servírovat, nám tato služba nebude vyhovovat. Takto by se tedy v zásadě daly vinotéky jednoduše rozdělit (pokud pomineme renomé a kvalitu zpracování jednotlivých výrobců). Vinotéky umožňují sledovat nastavenou teplotu na displeji, který bývá decentně schovaný za jejich dvířky.

Na vzhledu záleží

Police ve vinotékách bývají kovové, nebo stylovější dřevěné. Vnější provedení také nabízí více variant pro sladění s interiérem - můžeme tak vybírat z nerezového, dřevěného nebo bordó provedení. Firma Liebherr také vyrábí chladničku typu side-by-side, ve které je nad mrazákem umístěná i vinotéka.
Tip: Těžší červená vína je vhodné otevřít již chvíli před konzumací, aby se jejich vůně a chuť dobře rozvinula. Sekty a šumivá vína podáváme v nádobě s nasekaným ledem. Obecně je vhodné víno, zvláště potom šumivé, pít spíše z vyšších a užších číší – šumivé víno tak rychle nevyprchá a víno více voní.

Vinotéky pro archivaci i pro okamžité servírovaní

Takovéto vinotéky nabízí firma Liebherr - nazývá je buďto klimatizované nebo temperované. V klimatizovaných chladničkách mohou být vína dlouhodobě skladována za optimálních podmínek pro jejich zrání. Je zde zajištěn trvalý přístup čerstvého vzduchu přes filtr s aktivním uhlím, dále je zajištěná i stálá cirkulace tohoto vzduchu. Chladničky jsou opatřené speciálními kompresory pro zvlášť klidné uchování vína. V temperovaných chladničkách se skladují vína v optimálních teplotách ihned připravená k podávání. Tyto vinotéky obsahují speciální komponenty pro dosažení různých vrstev teplot. V horní části je vhodné skladovat červená vína a ve spodní vína perlivá.
Vhodné teploty pro různá vína: 16 – 18°C … těžší červená vína 12 – 15°C … lehčí červená vína 10 – 12°C … bílá a růžová vína 8 – 10°C … perlivá vína 6 – 8°C … likérová vína 5 – 7°C … šumivá vína
ab
ab
ab
ab
ab