Kategorie

Vinotéka v paneláku? A proč ne?

Jste milovníky vína? Rádi byste si pořídili vinotéku, ale máte za to, že se do Vašeho panelového bytu nehodí? Dejte stranou předsudky i své obavy a pořiďte si vinotéku, která bude nejlépe vyhovovat Vašim potřebám.

Co Vaše víno vyžaduje?

Máte-li rádi dobrá vína a ještě raději si pořizujete vína archivní, jistě byste se měli zabývat také otázkou jejich správného uložení. Nejde o nic složitého. Platí pár základních pravidel, která se vyplatí dodržovat. Každá láhev vína by měla být uskladněna na tmavém místě, v podmínkách stabilní teploty a vlhkosti. Pro uskladnění vína je nezbytná také horizontální poloha, kdy je korek zcela zalit vínem. Zabrání se tak jeho vysychání.
Stojan na víno; foto a info:  www.stojany.com

Kam s vínem?

I v domácích podmínkách lze víno velice dobře a profesionálně archivovat. Nabízí se hned několik možností. Ideálním místem pro dlouhodobé uložení vína je chladný sklípek. Pokud disponujete podobným prostorem, jistě se vyplatí uložit zde víno do speciálních stojanů. Pokud však ve Vašem domě nemáte takovou možnost, neuchylujte se ke kompromisům. Uložení vína na teplém místě či naopak v lednici může jeho chuťové vlastnosti zcela změnit a to by byla velká škoda. V takovém případě může být řešením speciální klimatizovaná skříň, která nabízí zcela optimální podmínky pro uložení vína. Pořizovací cena takové vinotéky se pohybuje od 5 do 100 tis. Kč. Výrobci nabízejí tato zařízení v mnoha provedeních. Můžete si tak vybrat vinotéku pro 15 ale i pro 100 lahví svého nejlepšího vína. Je tedy jenom na Vás, kolik prostoru tomuto skvělému pomocníkovi věnujete.
Vinotéka Miele; fotoa info: www.miele.cz
Pokud nenajdete místo ani pro tu nejmenší vinotéku, nebo nehodláte do svého interiéru investovat, nevěstě hlavu. Některé specializované obchody dnes zcela běžně nabízejí pronájem speciálního vinného boxu. Zde si můžete za úplatu své nejlepší láhve dlouhodobě uložit a zajistit jim tak ty nejlepší podmínky. Cena za pronájem takového boxu, který pojme až 50 lahví vína, se pohybuje okolo 3000 Kč na rok. www.euteka.cz
titulní obrázek: www.stojany.com
ab
ab
ab
ab
ab