Kategorie

"Víme, jak přečkat dopady krize bez úhony," může uklidnit klienty Raiffeisen stavební spořitelna

"Víme, jak přečkat dopady krize bez úhony," může uklidnit klienty Raiffeisen stavební spořitelna
Jak se krize dotýká stavebního spoření? Proč je zrovna stavební spoření vhodnou formou bezpečné ivestice a zhodnocení finančních prostředků? Čtěte odpovědi Raiffeisen stavební spořitelny na nejčastější otázky jejích klientů k finanční krizi.
 

Finanční a následná hospodářská krize obchází světem a Evropou a již je zřejmé, že České republice se tak jako tak nevyhne. Ačkoliv naše země z počátečních fází krize vyšla vcelku dobře, kdy žádná banka nepadla a nedošlo k hromadným krachům firem, dopady turbulencí v ekonomice nelze opomíjet. Stavební spoření je právě v této době lákavým, protože velmi bezpečným finančním produktem. Navíc poté, co hypoteční úrokové míry rostou, jsou úvěry ze stavebního spoření velmi výhodnou formou financování bydlení právě díky fixaci úrokové sazby. Přesto i klienti Raiffeisen stavební spořitelny mají pochopitelně spoustu otázek, jak bezpečné jejich stavební spoření je. Jak tedy Raiffeisen stavební spořitelna odpovídá na jejich otázky?

Jak se krize dotýká stavebního spoření? Pociťuje RSTS obavy?

Bezpečnost stavebního spoření je obecně dána tím, že k financování úvěrů na bytové potřeby používají stavební spořitelny vklady svých klientů, kteří jsou ve fázi spoření. Tento systém, který používá i Raiffeisen stavební spořitelna, je tudíž zcela bezpečný a v podstatě nezávislý na akciovém trhu či současném vývoji finanční krize.

Jak RSTS investuje? Nejsou její investice rizikové?

U stavebních spořitelen je zákonem kladen velký důraz na bezpečnost investovaných prostředků, které spořitelna nevyužije na úvěry. To je důvod, proč Raiffeisen stavební spořitelna volí ke svým investicím především bezpečné státní dluhopisy, státem garantované dluhopisy či dluhopisy emitované např. Evropskou investiční bankou. Další možností využívanou Raiffeisen stavební spořitelnou jsou hypotéční zástavní listy většinou domácích emitentů. Stávající legislativa neumožňuje investovat v cizích měnách, jedná se tedy o investice v korunách.

Jsou moje vklady pojištěny?

U všech bank v ČR, a tedy i stavebních spořitelen, je zajištěno pojištění vkladů fyzických a právnických osob prostřednictvím Fondu pojištění vkladů, jehož činnost je upravena zákonem o bankách. Fond pojištění vkladů vytváří finanční rezervy z příspěvků bank, které jsou použity pro výplatu vkladů v případě potíží některé z bank.

Jsou moje vklady pojištěné? V jaké výši?

Výše náhrady se nyní vypočítá z celkového objemu pojištěných vkladů jednotlivého vkladatele u dotčené banky a poskytuje se ve výši 90 % tohoto objemu, maximálně však do výše ekvivalentu 25 tisíc eur pro jednoho vkladatele u jedné banky, tj. vztahuje se na osobu, nikoliv na smlouvu.

Chystají se nějaké změny v pojištění vkladů?

Vláda na mimořádném zasedání 14.10. schválila zvýšení garancí za vklady klientů v tuzemských bankách. Podle návrhu ministerstva financí by klienti měli mít pojištěno 100 procent svých vkladů do maximálního limitu 50 tisíc eur (asi 1,24 milionu korun). Změnu zákona ve zkráceném řízení schválila 11. listopadu Poslanecká sněmovna. Návrh nyní ještě čeká na schválení Senátem a podpis prezidenta.

Kam mi v současné době doporučujete uložit peníze?

Stavební spoření je nejen v době krize vhodnou možností, jak zcela bezpečně investovat své peníze. Mimo zajímavého úročení získáte také státní podporu a hlavně možnost v budoucnu čerpat výhodný úvěr ze stavebního spoření na financování Vašeho bydlení.

Hovoří se o zpřísnění podmínek poskytování úvěrů. Bude se to týkat i Vašich klientů?

Klienti, kteří u nás dlouhodobě spoří, jsou našimi známými klienty. V průběhu spořící fáze si vyzkoušeli odkládat určitou finanční částku stranou, nemáme tedy důvod jim pravidla zpřísňovat. Navíc jim po celou dobu splácení dobu úvěru garantujeme stejnou výši úrokových sazeb, nemusí se tak bát, že zvýšíme splátky, a tím ohrozíme jejich finanční situaci. Pro nové klienty máme podmínky nastaveny dostatečně obezřetně, není tedy důvod je měnit.

Informace: Raiffeisen stavební spořitelna
Foto: archiv redakce Světa bydlení
ab
ab
ab
ab
ab