Kategorie

VIDEO: Plovoucí ostrov z odpadků má veselé obyvatele

Představte si ostrůvek uprostřed tropického moře, na kterém si v klidu a pohodlí žije komunita přátel. Má to jediný háček - ten kus pevniny je umělý a drží ho nad vodou PET lahve.
 

Odpadky, konkrétně prázdné PET láhve, jsou hlavním stavebním prvkem plovoucího ostrova jménem Spiral Island u mexického pobřeží, který si spolu se svými přáteli zbudoval Richard Sowa. Celý "projekt" se samozřejmě už z podstaty věci neustále rozrůstá a přibývají noví stavitelé a obyvatelé. Plovoucí ostrov tvarem připomíná turbínu. Richie Sowa si podobný ostrůvek z PET lahví zbudoval poprvé už před patnácti lety, jeho dílo ovšem zničil hurikán. Na následujícím videu se můžete podívat, jak tehdy jeho plovoucí ráj vypadal (a pokud vám bude moderátor pořadu povědomý, nejspíš si jej pamatujete z oblíbeného seriálu Červený trpaslík): I současná druhá verze ostrova už dospěla k velké propracovanosti. Stavějí se další patra, budují se domovy pro nové obyvatele... I když ostrované žijí ekologicky, plasty stále používají a jejich umělohmotný odpad tak má jedinečné využití. Richie Sowa je na své dílo patřičně hrdý. Také zbytek stavebního materiálu pro svůj odpadkový ostrov berou většinou tam, kde se právě nacházejí. Používají mimo jiné staré pneumatiky, svazují plastové láhve do shluků podobných bublinám a tím svůj domov drží nad hladinou.

Domov na milionech PET láhví

Obyvatelé plovoucího ostrova na něm dokonce pěstují i zeleninu a další rostliny. Každý z nich si samozřejmě zařídil svou část ostrova tak trochu podle vlastního vkusu, jednotný ráz bydlení zbudovaného na pláži ale zůstává stále stejný. Asi nikoho nemůže překvapit, že na ostrov se stěhují především lidé se smyslem pro humor a relaxovanějším přístupem k životu. Ostrov je zařízený jako jeden velký rekreační kemp. Richie Sowa drží ostrovní komunitu pohromadě všemi prostředky, proto například zřídil i internetové stránky www.spiralislanders.com, kde se mohou obyvatelé i jejich přátelé a fanoušci z celého světa zaregistrovat, založit si profil, prohlížet si fotografie, zjišťovat novinky a případně se dobrovolně přihlásit k pomoci při dalším rozšiřování ostrova. Původní ostrov vzal za své během hurikánu. Pocit svobody a radosti z vlastnoručně zbudovaného bydlení je samozřejmě vykoupen trochu problematičtějším přísunem pitné vody nebo rizikem, že existenci ostrova Spiral Island opět ohrozí počasí. Zatím si ale ostrůvek ve tvaru turbíny spokojeně pluje kolem Mexika. Foto: www.spiralislanders.com

 
ab
ab
ab
ab
ab