Kategorie

Vestavěné skříně, 3. díl: Vnitřní uspořádání

Kouzlem skříní na míru je nejen jejich přizpůsobivost v prostoru, ale i možnost vlastního návrhu vnitřního rozložení skříně. Jen na nás samotných tak záleží, jak si prostor ve vestavěné skříni uspořádáme.
Jste zvyklí mít polici na trička hned vedle police na svetry? Spodní prádlo hned vedle koše na ponožky? Pak na svých návycích nemusíte vůbec nic měnit. Sami si můžete zvolit, jak bude vestavěná skříň uspořádaná.
S Raiffeisen stavební spořitelnou si již dnes můžete splnit své sny. Využijte nabídku výhodných úvěrů a stavebního spoření. Spolehněte se na perfektní servis, vstřícný přístup a v některých parametrech dokonce výjimečné podmínky! Přesvědčte se zde

Rozčlenění vestavěné skříně

Pro rozdělní vnitřního prostoru se nejčastěji používají laminované dřevotřískové desky s různými dekory dřeva a barev, pro náročnější zákazníky pak z dřevěné dýhy. Lamino přitom výrobci nabízejí ve více než 20 různých dekorech, dýha bývá nejčastěji zastoupena borovicí, bukem, dubem, olší, třešní a ořechem.

Variabilní stavebnicový systém

V interiéru vestavěných skříní navíc můžeme využít dnes velice populárních stavebnicových šatních systémů. Stavebnicový systém znamená, že uspořádání polic a regálů není fixní, ale můžeme ho podle vlastních potřeb měnit.

Hlavně prakticky

Při sestavování interiéru skříně dbáme v první řadě na praktičnost a dostupnost. Do příjemně dostupných míst umísťujeme denně používané předměty a oblečení. Do horních míst umístíme sezónní a nepoužívané věci. Vzhledem k tomu, že vestavěné skříně se často umísťují až po samotný strop místnosti, není od věci pořídit si pro snadnější přístup do vyšších „pater“ schůdky. Kromě nezbytných polic a šatních tyčí je vhodné do skříně zakomponovat i dostatečný počet zásuvek na drobné oblečení a prádlo.

Osvětlení

Pokud si plánujeme pořídit vestavěnou skříň větších rozměrů, určitě nebudeme litovat, pořídíme-li si vnitřní osvětlení. To se může zapínat mechanicky nebo automaticky při každém otevření skříně. Z estetického hlediska působí osvětlení velice efektně zejména v kombinaci se sklem.

Užitečné doplňky

Žádná vestavba se přitom neobejde bez praktických doplňků, které výrazně zjednoduší dostupnost a orientaci ve skříni. Jsou jimi především nejrůznější drátěné programy, proutěné koše, výsuvné police, zásuvky, koše, kravatníky, výklopné šatní tyče, výsuvné věšáky nebo botníky. Pro dokonalé využití prostoru pak můžete vestavbu doplnit třeba o držák na žehličku, žehlící prkno nebo vysavač. Tyto doplňky pomáhají účelně a přehledně uspořádat prostor ve skříni.

Kdy začali naši předkové používat skříně?

Přestože vestavěné skříně v dnešní novodobé podobě existují pouhých sto let, minulost původních skříní je více než bohatá. Badatelé měli možnost nahlédnout do obydlí starých Egypťanů, kde nalezli všechny základní typy nábytku. Je zajímavé, že Egypťané využívali takové pracovní postupy, jako bylo dýhování, princip péra a drážky, zásuvky nebo intarzie barevným dřevem, kovem i slonovinou. V antice funkci skříní plnily truhly. Nábytek v podobě, jak ho známe dnes, byl výsadou bohatých vrstev, šlechty a církve. Skříně, nebo přesněji řečeno almary, se staly běžným produktem až v období renesance v souvislosti se vznikem cechů. Tvrdí se, že almara vznikla tak, že byly dvě truhly postaveny na sebe.

Skříně na našem území

V českých zemí se skříně začaly objevovat v době příchodu Habsburků do Prahy. Koncem 17. století začala skříň získávat konečně dnešní podobu. Barokní nábytek v Čechách je charakteristický ornamentální a figurovou řezbou. Koncem 19. století byl už nábytek běžnou součástí českých domácností a dnes se s ním můžeme setkat jako s tzv. selským nebo lidovým nábytkem.
ab
ab
ab
ab
ab