Kategorie

Vestavěné skříně, 2. díl: Dveřní systémy

Vestavěné skříně se svojí oblibě těší již téměř sto let. Jejich boom začal ve 20. letech minulého století. Proč jsou tak oblíbené? Jsou praktické, přehledné, elegantní, úsporné… V minulém díle jsme se seznámili s používanými materiály při výrobě korpusů a dveřních výplní, dnes se blíže podíváme na princip fungování otvírání dveří.
 

Vestavěné skříně byly vnímány spíše jako trend panelákových bytů. Pravdou je, že v panelákových, na místo často skoupých bytech, je vestavba skříně na míru téměř jediným možným řešením efektivního využití úložného prostoru. Vestavěné skříně jsou však díky své praktičnosti oblíbené i ve velkoprostorových bytech, lidé si je bez rozpaků pořizují dokonce i do rodinných domů.

Jste klientem Raiffeisen stavební spořitelny? To je dobře, my Vás známe a také se k Vám budeme chovat jako k dobrým známým! Můžete čerpat úvěr, aniž byste prokazovali své příjmy nebo získáte téměř ihned peníze na splnění svých přání

Dveřní systémy

Vestavěné skříně můžeme opatřit v zásadě třemi typy dveří. Nejoblíbenějším a nejdoporučovanějším jsou dveře posuvné, používají se také skládací nebo standardní otočné.

Posuvné dveře

Pro vestavěné skříně na míru je charakteristický systém posuvných dveří, který neklade žádné další nároky na prostor před skříní. Posuvné dveře totiž minimalizují požadavek na tento prostor na pouhých cca 5-10 cm. Pouze o tuto vzdálenost je nutné vestavěnou skříň v porovnání s běžnými skříněmi rozšířit. Jsou-li posuvné dveře kvalitně provedené, můžeme počítat i s téměř bezhlučným chodem. Posuvný systém je složen z horní a dolní kolejnice, na kterých se dveřní křídla pohybují na kolečkách (většinou z plastu) nejlépe opatřenými ložisky. Setkat se ale můžete i se systémem jediné kolejnice - horní. Dolní část je řešena jen vyprofilovaným pojezdem pro dveře.

Skládací dveře

Další možností otevírání jsou skládací dveře, které stejně jako posuvné dveře jezdí v kolejnicích. Skládací dveře mohou být rozdělené na dvě poloviny nebo celistvé v jednom kuse, záleží na velikosti vestavěné skříně. Oproti posuvným dveřím mají skládací dveře tu výhodu, že po složení dveří umožňují přístup do téměř celého prostoru skříně najednou. Nevýhodou oproti posuvným dveřím je požadavek na více místa před skříní při jejich otevírání a zavírání. Na druhou stranu je však tento systém stále ještě prostorově úspornější než zmiňovaný třetí typ: dveře otočné.

Otočné dveře

Poslední možnou variantou jsou dveře otočné, neboli křídlové, tedy klasické, které známe z běžných šatních skříní. Jejich hlavní výhodou je, že umožňují přístup do celého prostoru skříně najednou. Nevýhodou je požadavek na místo před skříní v šířce celého dveřního křídla. Otočné dveře jsou využívány spíše pro řešení nejrůznějších skříňových nástavců nad posuvné dveře nebo do míst, kde není možná aplikace jiného systému.

Dveřní rámy a kování

Rámy a kování skříní v nižší cenové kategorii jsou ocelové. Nemusíme se však bát, že by rámy narušovaly celkový estetický dojem skříně. Nabídka odstínů je široká, barevná paleta začíná od bílé, stříbrné matné, zlaté matné, hnědé až po černou. Lze pořídit i imitace dřeva v nejčastějších dekorech jako je buk, dub či borovice. Dražší, kvalitnější a více používané jsou hliníkové systémy. Vysoce elegantní jsou anodované rámy. Na výběr je z barev zlaté, stříbrné, olivové nebo šampaň.

ab
ab
ab
ab
ab