Kategorie

Veřejný prostor, jak ho neznáme

Veřejný prostor, jak ho neznáme
Jestliže se člověk setká s něčím soukromým a nesmírně honosným, může ho to na moment šokovat, ale nebude udiven tolik, jako když ho seznámíte s prostorem, který není ani honosný ani draze zařízený, ale zkrátka propracovaný.

Jedná se o prostor v Seoulu v Jižní Korei. Přístup k vodě je naprosto volný, žádná zábradlí ani hrazení, takže je tu i možnost příjemně se posadit přímo na kamenné schody, které jsou krom svého minimalismu i jen velmi těžko zničitelné.

Stejně jako u předchozího obrázku, i tady jde především o jednoduchost. Jedná se o chorvatský Zadar, kde vstup do moře je zprostředkován jednoduše, efektivně (rozumějte trvale) a především finančně relativně nenáročně.

Pokud by se mohlo zdát, že jsou zde zmiňovány jen nemastné a neslané prostory, tady je příklad z mnichovského metra. Nejedná se o nic speciálního, zkrátka je to jen prostor očištěný od reklam, se správně situovaným osvětlením a plně využitým potenciálem.

Jako poslední příklad atraktivního veřejného prostoru bychom mohli uvést třeba madridské letiště, které stejně jako mnichovské metro není nijak barevně nezatížené, avšak stejně tak střízlivé a ohromující.

ab
ab
ab
ab
ab