Kategorie

Venkovní stínící technika, jak vybrat tu nejvhodnější?

Venkovní stínící technika, jak vybrat tu nejvhodnější?

Přirozené světlo má velký vliv na naši psychickou pohodu. Proto byste si do svého bydlení měli pustit co nejvíce denního světla, na druhou stranu jsou ale situace, kdy se hodí stínění. A to jak interiérů, tak třeba i venku na zahradě. Stínící technika, jak ji vybrat a která pro vás bude ta nejlepší?

Krok číslo jedna – myslete dopředu

Už při navrhování budovy nebo zahrady je potřeba myslet na to, jak se vám bude dostávat přirozeného denního světla. Vyplatí se vysledovat si úhly, pod kterými budou během dne, ale i během různých ročních období, dopadat na fasádu a na střechu sluneční paprsky. Podle toho budete vybírat i stínění.

Náš tip: Ráno, večer a v zimě nejvíce světla a sluneční energie přijímají stěny, naproti tomu v létě hraje větší roli izolace a stínění střechy.

Jaké jsou druhy venkovní stínící techniky?

Vybírat můžete mezi stínící technikou oken, markýzou nebo slunolamy. Ať už sáhnete po jakémkoliv řešení, buďte si jistí, že vám v domě či bytě zajistí příjemné šero a ochrání vás před nechtěnými slunečními paprsky, v létě zachytí horko a v zimě zase zabrání úniku tepla z obydlí. Navíc fungují jako zvuková bariéra a také zachycují prach ze silnice nebo z okolních polí a luk. Venku na zahradě pak jistě oceníte sluneční stínící plachty, pergolu nebo klasické slunečníky.

Stínící technika oken

Jde o exteriérové, tedy venkovní stínění, které má na rozdíl od interiérovému stínění (jako jsou třeba vnitřní žaluzie) mnohem větší účinnost a širší pole působení, co se regulace prostupu světla a tepla týče. Připravte se ale na vyšší pořizovací cenu. Ovšem tím, že vám zajistí energetickou úsporu, se časem investice vyplatí.

Markýza

Markýza je nejvhodnější k zastínění balkonů, teras či velkých prosklených ploch. Markýza má velmi jednoduché ovládání, díky větrným nebo dešťovým čidlům se umí přizpůsobit počasí a může mít i vlastní světelný nebo časový spínač. Jejich nespornou výhodou je možný luxusní design, díky kterému se markýza stane součástí vašeho obydlí a vlastně ho krásně doplní. Například ve srovnání s pergolou mají markýzy nižší pořizovací cenu, přesto mají dlouhou životnost.

Slunolam

Slunolamy se stávají čím dál tím víc oblíbeným druhem stínící techniky, a to zejména pro rodinné domky, ale také například pro administrativní budovy. Jde o fasádní konstrukci, dnes už spíš designový prvek umístěný zvenku stavby, který zabraňuje přímým slunečním paprskům vstoupit do místnosti, přehřívání interiérů a pochopitelně vám umožní regulovat intenzitu denního světla.

 

 

 

 

 

 

ab
ab
ab
ab
ab