Kategorie

Venkovní dlažba dělá první dojem

Správně nebo i nesprávně zvolená dlažba kolem domu vypoví o svém majiteli mnohem víc, než by se na první pohled zdálo. Jedná se o člověka prakticky založeného, nebo je majitelem osoba s výjimečně vytříbeným vkusem a estetickým cítěním?
Výběr a pokládka venkovní dlažby je jednou z posledních činností, kterou se při stavbě nebo rekonstrukci domu zabýváme. Této výhody můžeme využít a dlažbu vybírat nejenom podle funkčních vlastností, ale také z hlediska estetiky. Harmonicky sladěná dlažba s domem a jeho okolím bude pomyslnou třešničkou na dortu, která dodá celému objektu ucelený ráz.

Typy venkovní dlažby

Vybírat můžeme z bohaté nabídky materiálů, tvarů i barev. Podle typu použitého materiálu můžeme venkovní dlažbu dělit na betonovou, kamennou, cihelnou, keramickou glazovanou či neglazovanou nebo například dřevěnou.
 

Betonová dlažba

Jednou z nejpoužívanějších a nejoblíbenějších betonových dlažeb je dlažba zámková. Její cena je v porovnání s ostatními materiály velice příznivá. Zvážit bychom však měli její estetické působení, abychom si místo terasy nevydláždili soukromý chodník nebo přímo náměstí. Pokud se však zámková dlažba do areálu hodí, s jejími užitnými vlastnosti budeme nadevše spokojeni. Tato venkovní dlažba je odolná a trvanlivá. Pro svoji vysokou odolnost vůči zátěži lze zámkovou dlažbu použít i do těch nejzátěžovějších prostor, například na příjezdových cestách a vjezdech do garáží a domů. Zámková dlažba je mrazuvzdorná a odolná vůči vodě i povětrnostním vlivům.

Kamenná dlažba

Kamenná dlažba je elegantní a nabízí snadnou kombinaci s ostatními materiály. Díky svému vzhledu je vhodná na jakékoliv místo. Kámen patří mezi nejstarší stavební materiály. Pokud vsadíme na kámen, nešlápneme vedle. Jedná se o materiál nadčasový, který nikdy nevyjde z módy a vždy si zachová svoji originalitu a výjimečnost.

Dřevěná dlažba

Dalším čistě přírodním materiálem je dřevo. Dřevěná dlažba je velmi působivá. Má jedinečný, přirozený vzhled a hodí se téměř ke každému stylu. Dřevo, ze kterého bude vyrobena, však musí být nejprve důkladně naimpregnováno. Na trhu dnes nejdeme celou řadu neškodných impregnačních látek. I přesto je však nutné počítat s tím, že po několika desítkách let bude tuto dlažbu potřeba vyměnit.
 

Jakou dlažbu vybrat

Jiné požadavky budeme jistě klást na dlažbu umístěnou v zahradě, kde nejdůležitější funkcí bude její praktická použitelnost. Jiné nároky budou na dlažbu umístěnou na terase před domem, kde budeme dbát zejména na barevné sladění s domem a estetický, příjemný povrch. A dlažba tvořící nájezd do garáže? Ta bude muset být navíc ještě odolná vůči vysoké zátěži zaparkovaného automobilu. Musíme zde zajistit větší rozložení váhy na menších stavebních prvcích s odpovídajícím profilem.

Bezpečnost především

U venkovní dlažby bychom měli v první řadě ctít zásadu bezpečnosti. Dlaždice by měly být odolné vůči skluzu a smyku.

Protiskluznost

Protiskluznost zabezpečuje pohodlný a bezpečný pohyb. Způsob deklarace protiskluznosti dlaždic určuje podle normy EN 14 411 výrobce, který obvykle deklaruje speciální protiskluzné dlaždice do prostor se zvýšeným nebezpečím uklouznutí. Pro venkovní užití bychom měli vybírat dlažbu s hodnotou minimální R9. Tuto hodnotu najdeme pod symbolem boty na šikmé ploše. Pozor, protiskluzný charakter výrobků vyžaduje zvýšené nároky na čištění povrchu dlažby!
 
U keramických dlažeb navíc sledujeme odolnost proti otěru a mrazu.
 

Otěruvzdornost

Otěruvzdornost proti opotřebení (chůzí) a poškrábání (pískem, kamením) je dána normou. Porovnáváme ji na stupnici PEI 1 až PEI 5, přičemž hodnota pět je nejodolnější. PEI vypovídá o odolnosti materiálu, který se testuje pomocí rotačního kovového prstence otáčejícího se na povrchu dlaždice. Hodnota PEI pak udává, kolik otáček prstence vydrží materiál, aniž by jevil známky poškození. Nejvyšší hodnota PEI 5 například znamená, že materiál vydrží dvanáct tisíc otáček.

Mrazuvzdornost

Pro venkovní použití je naprosto nezbytné používat pouze mrazuvzdorné keramické dlažby. Mrazuvzdornost souvisí s nasákavostí. Mrazuvzdorná dlažba má nasákavost do tří procent, u slinutých dlažeb dokonce do půl procenta. Na výrobcích bývá mrazuvzdornost označena symbolem vločky.
ab
ab
ab
ab
ab