Kategorie

Velký pes v (malém) bytě?

Máte rádi větší plemena psů, ale nejste si jistí, jestli se hodí zrovna k vám a do vašeho bytu? Pomůžeme vám s rozhodnutím.

Záleží na zodpovědnosti jeho pána. Ten si na svá bedra bere pořízením pejska nemalou odpovědnost. To nejdůležitější, co náš psí mazlíček potřebuje, je naše přítomnost. Pes, který bude celý den „zavřený“ v bytě, ale v přítomnosti svého pána, bude bezesporu šťastnější, než pes osamocený ve svém kotci, v lepším případě na zahradě.

Přinesli jsme si domů štěňátko

Koupě štěněte bývá v rodině velkou událostí. Máme tendenci štěňátko rozmazlovat, hladit ho po každém zakňourání, brát si ho k sobě do postele. Ale pozor! Již od samotného začátku bychom měli stanovit jasná pravidla. Pes má výbornou paměť, zvlášť na to, co je mu příjemné. Hned jakmile štěně přineseme domů, ukážeme mu, kde má své místo. Bude to místo, kde ho nebude nikdo rušit a kde se bude cítit bezpečně. Vyhazovat každý večer padesátikilového chlupáče, popř. se s ním ráno budit rozlámaný v jedné posteli, nebývá vždy zábavné. I malá štěňátka potřebují pravidla

Štěně roste

Když štěně roste, mívá nadmíru energie, což může být zejména u psa chovaného v bytě velký problém. Rozkousané koberce, pantofle, polštáře či poškrábané dveře toho mohou být důkazem. Nemáme-li možnost být se psem osobně a pořádně ho nechat vydovádět venku, pořídíme mu hračky. V každé prodejně se zvířecími potřebami vám jistě rádi poradí.

Pořádně provětrat

Majitel brzy sám nejlépe pozná, že čím víc bude s pejskem venku, tím lépe. Podle chování psa se dá velmi dobře poznat, kdy začíná být neklidný z „nicnedělání“ a vynucuje si na pánovi procházku. Ven bychom měli se psem chodit alespoň 3x denně. Pouze častými vycházkami si osvojí správný návyk, aby svoji potřebu nevykonával v bytě, ale vždy až venku. Dalším pozitivním důsledkem vycházek je jistě to, že pes se dostatečně unaví a doma již „nezlobí“. Pokud je možnost, necháme psa pořádně vyběhat, ideální je k tomu například aportování (pokud tedy máte to štěstí a váš pes tuto zábavu akceptuje). Pokud ne, nabízí se možnost běhat se psem sám. Pokud nemáme takovou kondici, poslouží nám kolo, setkala jsem se i s případy, kdy majitel venčí psa autem. Je to trochu nestandardní postup, ale pokud to psovi i pánovi vyhovuje, proč ne.

Pes, věrný a nezištný přítel

Milovníci psů jistě potvrdí, že není po návratu domů radostnějšího přivítání než od našeho psího miláčka. Pes vydrží celý den trpělivě čekat, aby nás poté mohl zahrnout svou láskou. Klasikové tvrdí, že nechce krom naší pozornosti nic, ale dává nám všechno. Mnozí z nás si život bez psa nedokáží představit, neboť je členem rodiny, jedním z nás, nepostradatelnou součástí domácnosti.
ab
ab
ab
ab
ab