Kategorie

Velikonoční inspirace v černobílé

Nic proti zelenému ubrusu a žlutým talířům, ale rok za rokem jsou jarní barvy trochu nuda, nemyslíte? Zkuste to letos v černobílé, občasný záblesk jasnějšího odstínu na ní bude vypadat skvěle.

Černá a bílá se k sobě prostě hodí. Módní tvůrci to vědí dávno a právě teď tato kombinace slaví úspěšnou sezónu právě v oblékání. Nemusí to ale zůstat u šatů a bot. Rádi svoje bydlení zařizujete stylově? Zkuste černobílé Velikonoce!

Proč černá?

Je to prosté: Černá nikdy nevyjde z módy. Vždycky bude vypadat elegantně, vždycky dodá styl, vždycky se v ní můžete cítit dospěle a sebejistě. Má v sobě drama i tajemství. Především ale dokáže upozornit na všechny ostatní barvy, a proto se překvapivě hodí k výzdobě bytu. Na černém pozadí vynikne bílá, žlutá, červená, zelená i další odstíny. Černá je jako rám, zdůrazňuje vzory a tvar, upozorní na to, co byste jinak přehlédli.

A proč bílá?

Protože bílá černou vyváží a pozvedne to, co by mohlo vypadat smutně. Bílá je čistá, nádherně odráží světlo a bere na sebe lehký odstín pestrých barev, které k ní použijete. Bílá barva symbolizuje i velikonoční vajíčka, nový život, prodlužující se dny... Všechno, co souvisí se světlem a novým začátkem.

Kostka, puntík nebo proužek

Jak tedy černou a bílou o Velikonocích uplatnit? Jak už bylo řečeno, základní princip vězí v tom, že černobílá kombinace by měla sloužit jako pozadí, plátno pro barevnější detaily. Žlutých kuřátek a zelené travičky se tedy nemusíte vzdávat, jen budou sedět na černobílém ubruse. (Takové černé kuřátko může taky vypadat překvapivě roztomile, ale to už přenecháme těm opravdu odvážným dekoratérům.) Protože kontrast černé a bílé nic nepřekoná, skvěle se hodí pro geometrické tvary, zvlášť pro ty, které mu zároveň dodají určitou hravost. Šachovnicové kostky, puntíky všech velikostí ani proužky přece nepůsobí smutně. Namalovat takový vzor by určitě chtělo šablonu a jistou ruku - pokud si na to netroufáte, stačí vybrat vhodně vzorovanou látku, balicí papír, tapetu a podobně.

Černobílý ornament

Další možností je spojit černobílou jednoduchost s bohatým ornamentem. Objevili jste v papírnictví nebo obchodě s výtvarnými potřebami papír v nádherném, monochromatickém barokním vzoru? Vyložte jím velikonoční košíčky, zabalte do něj příbory nebo dodejte nový kabát starému prostírání. Pokud se stále bojíte použít černobílou na větších plochách, jednoduše nápad otočte a použijte černobílé detaily. Na bílých vajíčkách se černé malování bude vyjímat jako nic jiného. Vylovte z kredence nádobí v černé a bílé, oživte stůl barevnými květinami a uvidíte, že vaše Velikonoce rozhodně nebudou nudné.

ab
ab
ab
ab
ab