Velikonoční dekorace: Věnec, kraslice nebo košíčky
505
Inspirace pro velikonoční výzdobu není nikdy dost. Schovejte do krabice loňské pomačkané kraslice nebo figurky a vyrobte si nové!
Velikonoční dekorace a doplňky jsou nejkrásnější v barvách jara, které je všude kolem nás. Nesmí proto chybět žlutá, zelená, oranžová, červená a bílá barva, přidat ale můžete i fialovou, modrou nebo jemnou růžovou.
V hobby marketu kupte kuřátka a posaďte je do hnízda ze slámy, zdroj:thea0211, www.sxc.hu
Veselými barvami rozzáříte celý byt, i kdyby byly Velikonoce zamračené. Nešetřete větvičkami okrasných keřů a stromů, vysázejte velikonoční osení a pusťte se třeba do výroby krajkových vajíček.
Velikonoční vajíčka na několik způsobů
Ať už jsou velikonoční vajíčka vyfouknutá či uvařená natvrdo, ve většině domácností zpravidla tvoří podstatnou část dekorací. Krásná jsou sněhově bílá, ale mnohem větší parádu udělají krásně nabarvená a ozdobená. Pokud jste alespoň trochu zruční, můžete si vyrobit batikované, škrábané nebo krajkové kraslice. Všechny tři techniky vypadají nádherně a nejsou ani tak moc složité.
Batikované kraslice
Batikované kraslice lze vyrobit několika postupy – rostlinnou batikou nebo voskem. Lze takto připravit nejen vyfouknutá vejce, ale i vařená. K rostlinné batice si najděte vhodné čerstvé lístky, gázou pevně připevněte k očištěnému vejci a ponořte do libovolné barvy. Na vejci po sejmutí gázy s listy zůstanou neobarvené motivy lístků.
Batikovaná vajíčka lze koupit v obchodě už hotová, zdroj: 13dede, www.sxc.hu
K batikování voskem si připravte vosk, špendlík a obyčejnou tužku. Špendlík zabodněte do tužky (do neořezané strany) a nechte jej koukat alespoň půl centimetru. Rozehřejte vosk, odmastěte a osušte vajíčka, která budete batikovat. Špendlíkovou hlavičku namáčejte do vosku a nanášejte na vejce různé motivy. Po zatuhnutí vosku vejce ponořte do barvy a obarvěte podle návodu. Vejce vyjměte, osušte a opatrně sloupejte všechen vosk. Pod ním najdete neobarvené motivy.
Vyškrabované kraslice
Pro techniku škrábání si nejdříve uvařte vejce, bude se vám s nimi pracovat lépe. Lze ji ale použít i pro vyfouknutá vajíčka. Barvení však půjde hůř, proto je nejprve obarvěte a teprve poté opatrně vyfoukněte.
Technika vyškrabování, zdroj: escehatom, www.sxc.hu
Vyškrabování vajíčka si žádá pěknou sytou barvu, aby byl rozdíl mezi ní a vyškrabanými motivy znatelný. Na vajíčko si můžete napřed nanést motivy např. tenkou tužkou a linie poté vyškrábat jakýmkoli ostrým předmětem (pilníčkem, nožem apod). Pracujte obezřetně, ať skořápku neprorazíte.
Děrování kraslic
Krajkovými kraslicemi koledníky nepotěšíte, jsou vyfouknutá. Působí však velice efektně jako dekorace. K děrování vajíček budete potřebovat spoustu trpělivosti, času a chybět vám rozhodně nesmí ani jemnost a cit v rukou. Obstarejte si vajíčka s pevnou skořápkou, aby vám při práci nepraskla a kulatý pilníček, s nímž budete do vajíčka „vyvrtávat“ dírky.
Děrované kraslice, zdroj: escehatom, www.sxc.hu
Hrotem pilníku si nejdříve naznačte dírky (podobně jako před vyfukováním vajíček). Otáčivým pohybem pilníku pak začněte opatrně vyvrtávat. Můžete tvořit jakékoli motivy, které si raději ještě před vrtáním předkreslete na vajíčko obyčejnou tužkou.
Vyrobte si stojánky na vajíčka
O Velikonocích jsou vajíčka všude, kam se podíváte. Visí za stuhu na větvičkách zlatého deště a kočiček, leží v proutěných košících nebo sedí v keramických stojáncích. Jestliže vám takové stojánky chybí, můžete si je za pár korun vyrobit. Stojánky však mohou sloužit pouze jako dekorace, jsou totiž z papíru.
Kraslice vyniknou i v proutěném košíku, zdroj:plattmunk, www.sxc.hu
Potřebovat budete jeden zelený a jeden bílý papír. Nejdříve si změřte obvod vajíčka a poté vystřihněte ze zeleného papíru dva stejné pruhy a z bílého papíru jeden pruh o šířce obvodu vajíčka (ke každému pruhu připočtěte 2 cm) a výšce tří čtvrtin vajíčka. Každý pruh nastříhejte do poloviny jeho výšky, aby vám vznikly zuby (pruh musí vytvořit dojem trávy). Pruhy se pak pokuste na sebe položit tak (barvy prostřídejte), aby se jednotlivé zuby nepřekrývaly. Oba konce pruhů slepte k sobě (tavnou pistolí nebo sešívačkou) a dovnitř posaďte vajíčko. Stojánky by neměly mít větší průměr, než je průměr vajíčka, aby z něj nevypadlo ven. Můžete ho polepit barevnými kvítky z papíru nebo je pomalovat temperami.
Velikonoční věnec
Velikonoční věnce můžete vyrobit z různých materiálů. Dostupným materiálem je například vrbové nebo jiné mladé proutí, které lze lehce ohnout, aniž by se zlomilo. V hobby marketech nebo v zahradnictví můžete pořídit i slaměný korpus, který vám celou práci usnadní, případně si ho vytvořte z papírového kartonu.
Velikonoční věnec můžete ponechat v přírodních barvách, zdroj: emwi, www.sxc.hu
Připravte si vyfouknutá bílá i barevná vajíčka, tavnou lepicí pistoli, papírové květy (např. kopretiny), žlutá kuřátka, peříčka nebo jiné dekorace. Na korpus nejdříve začněte lepit vajíčka a mezi ně do volných míst připevněte ostatní dekorační prvky a věnec je hotový.
Místo věnce si můžete vyrobit také hnízdo z proutí. Nařežte alespoň deset přibližně stejně dlouhých proutků (cca 50 cm) a poskládejte je na sebe. Proutky ohněte a překřižte tak, aby vám vznikl „ranec“. V místě překřížení proutky pevně svažte a do hnízda posaďte ptáčky, vajíčka nebo květiny.