Kategorie

Veletrh MOBITEX v Brně (22.–26. 3. 2006)

Brány brněnského výstaviště se otevřely všem, kteří se chtěli seznámit s novými trendy v bydlení, včetně bytového textilu a kuchyňského vybavení.
Veletrh MOBITEX letos obsadil pět pavilonů, kde se představilo 250 vystavovatelů z devatenácti zemí na ploše 12 177 m2, tentokrát nově i z Itálie, Litvy či Makedonie. Expozici samotnou bylo možno rozdělit do dvou velkých celků. První tvořili vystavovatelé v pavilonech A, C či V, kteří prezentovali svou novou produkci nábytku a vybavení. Druhou část v pavilonu A1 doplňovala expozice českého a světového designu. Větší důraz byl proti uplynulým letům kladen také na svítidla a dekorace.

Na letošním Mobitexu měla svůj stánek také liberecká firma HANE Interiér, která prodává pod značkou Enozzi bytový nábytek z ekologicky nezávadného materiálu

Nábytek a bytový textil

Největší nábytkářské firmy se představily v pavilonu V, kde byl zastoupen nejen nábytek do kuchyní, obývacích a dětských pokojů, ale také bytový textil, matrace pro zdravé spaní a doplňky. Z největších zde zastoupených firem je možné uvést firmy TROPICO PLUS, In Elis, Polstrin design, IKTUS, INKU, WOODFACE či Böhm JIHLAVA. Tyto vystavovatele doplnila společná expozice členů Svazu českých a moravských výrobních družstev a firmy sdružené v Cechu čalouníků a dekoratérů a Asociaci českých nábytkářů.

Největší nábytkářské firmy se představily v pavilonu V. Foto: BVV

Kuchyně a kuchyňské vybavení

Celý pavilon C byl věnován produkci firmy Tescoma, který se tak po čas výstavy proměnil na tzv. Tescoma Hall. Byly zde představeny novinky ze světa kuchyňského nádobí a pomůcek při vaření. Za všechny lze zmínit např. veselé kuchyňské pomůcky řady Funny mumy, vtipně řešená barevná silikonová tvořítka na led či nářadí pro barmany spolu s šejkrem značky Barbar, který byl nominován na Národní cenu za design. Velikánem mezi expozicemi byl na ploše bezmála 300 m2 v pavilonu A2 Hanák nábytek, přední český výrobce kuchyní a exkluzivního bytového nábytku. Výrobce představil nejen nejnovější trendy v oblasti kuchyní a kuchyňského vybavení, ale seznámil také se svou novou značkou active zaváděnou na český trh, jež je určena zákazníkům, kteří hledají kvalitní, spolehlivý a cenově dostupný nábytek.

Domácnost budoucnosti představil na letošním Mobitexu projekt Technologie and Design

Virtuální realita

Představy o tom, kudy se budou v budoucnosti ubírat návrhy interiérů, si mohl návštěvník udělat v expozicích věnovaných novým interaktivním nástrojům pro projektování a vizualizaci (např. firem Techniodat či SOFTconsult). Speciální počítačové programy dnes již umožňují projektování libovolných půdorysů, v komplexnosti řeší grafické návrhy pro vybavení jednotlivých prostor a okolí budov, umožňují procházet vnitřním prostorem a exteriérem v reálném čase v denním či nočním osvětlení s možností detailních pohledů a libovolné rotace v prostoru. Programy obsahují rovněž katalogy konkrétních výrobců, takže jsou schopny během chvíle „postavit“ nejen celý dům či bytové jednotky, ale také je kompletně vybavit a zařídit. Ruku v ruce s novými trendy na poli počítačového zpracování návrhů a projektování staveb byly v pavilonu A2 představeny také nové digitální technologie v projektu Technologie and design. Celý projekt byl rozdělen do tří větších segmentů – „opravdové domácí kino“, „zacíleno na audio“ a interiérových ostrůvků technologií v jednotlivých pokojích. Ve dvanácti zařízených pokojích bylo vystaveno nejmodernější technické vybavení, přičemž odborné zázemí poskytla firma Jasyko. Návštěvník tak měl možnost seznámení s nejnovějšími trendy v bydlení s digitálními technologiemi v moderní domácnosti. Uvedený projekt by měl pokračovat na podzimních veletrzích informačních technologií a spotřební elektroniky Invex-Digitex.
ab
ab
ab
ab
ab