Kategorie

Věda teplých a studených barev

Studené, teplé, monochromatické, neutrální... skutečně není barva jako barva. Když je složíte dohromady bez rozmyslu, půjdou proti sobě a vy si možná budete lámat hlavu, v čem je problém.

Barva může mít podtón buď do žluta, nebo do modra. V prvním případě mluvíme o odstínu teplém, ve druhém případě o studeném. Zní to jednoduše, ale jak podtón určit? Podívejte se na klasickou barevnou škálu a určitě si všimnete rozdílů například mezi jednotlivými odstíny zelené. Ty, které jsou blíže modré, připomínají mořskou hlubinu, zatímco odstíny blíže žluté evokují čerstvou jarní trávu. Není to jediná barva, která může být teplá i studená. Totéž platí například pro hnědou nebo fialovou - nedělejte tedy obvyklou chybu, kdy jednoduše koupíte zařízení v různých verzích hnědé a budete předpokládat, že se k sobě automaticky hodí.

Co s námi dělají?

Obecně se dá říct, že studené propůjčují místnosti klidný dojem, zatímco ty teplé stimulují. Je to ale pochopitelně příliš jednoduché pravidlo, které nezohledňuje nepřebernou nabídku barev a komplexnost lidské psychiky, takže je nemůžete brát jako slovo boží. Spíš se zkuste od této poučky odrazit ve chvíli kdy si nejste jisti, jak a kde začít s výběrem. Záleží také na tom, jakého efektu chcete dosáhnout. Například kuchyně plná teplých barev může v mnoha lidech stimulovat apetit, ale barvy samotného jídla se v ní někdy trochu ztrácejí. Naopak studeně laděná kuchyně dá jídlu vyniknout a vbudí větší dojem čistoty. Všimněte si někdy, jaké barvy jsou použity například pro loga známých značek. Ty potravinářské nebo restaurační často sahají po teplých barvách, protože mají působit energicky, povzbudivě, a navozovat atmosféru společně sdíleného zážitku.

Co to znamená pro váš byt?

Místnosti, které by z podstaty měly být klidnější, budou pravděpodobně vypadat lépe v chladnějších odstínech. To neznamená, že hned musíte z ložnice udělat lesní tůni, ovšem prospěly by jí hlavně studené odstíny hnědé a béžové, případně šedá nebo tlumená modrá barva. Totéž platí pro koupelnu, kde si často chceme především odpočinout. Tady jenom dejme pozor na to, aby nepůsobila zase příliš studeně, protože nikdo nechce mít pocit, že ve vaně mrzne. Máte-li rádi teplé barvy, šetřete si je hlavně pro obývací pokoj nebo jídelní kout, případně pro dětský pokoj. Tyto místnosti by měly vypadat živě, podporovat komunikaci mezi jednotlivými členy rodiny a dodávat energii. Tip: Obáváte se, že ložnice v chladných barvách příliš neprospěje vašemu intimnímu životu? Žádný strach, stačí pár hřejivých doplňků v podobě lamp, svíček nebo obrázků a svůdná atmosféra bude zpět.

Černobílá není tichá

Kombinaci černé a bílé obvykle vnímáme jako základní, jednoduchou a nevtíravou, ovšem není to tak docela pravda. Černá s bílou vytvářejí nejsilnější kontrast, jakého můžete docílit, a strhávají tím na sebe hodně pozornosti. Jsou také zrádné, pokud pracujeme s menším prostorem, případně pokud mu chceme dodat symetrický tvar. Nezapomínejte také na to, že v reálu není černá nikdy dokonale černá a bílá nebude stoprocentně bílá. Všechno záleží na odrazu světla a jeho barvě. Černá stěna, na kterou se díváte téměř výhradně zboku, se bude jevit spíš šedě.

Co je vlastně neutrální?

I ve článcích Světa bydlení se často dočtete o neutrálních barvách a jejich využití. Budeme-li však puntičkáři, neutrální barvy se trochu těžko definují. Základní definice zní, že by neměly mít výrazný chladný ani studený podtón, což samozřejmě neznamená, že existují v nějakém nadpřirozeném prostoru mimo ostatní barvy. Je tím myšleno, že ani jeden typ podtónu u nich výrazně nepřevažuje. V praxi je samozřejmě ošemetnější určit, zda je daný odstín skutečně neutrální. Nejlépe uděláte, když jej porovnáte s jednoznačně studenou a jednoznačně teplou barvou a zkusíte odhadnout, ke které se víc hodí, případně zda ladí přibližně stejně s oběma. Neutrální barvy jsou skvělým základem pro každý interiér, u kterého není žádoucí pestrobarevnost. Vyřádit se můžete na doplňccích, polštářích, stínidlech nebo drobném nábytku, ale malířské plátno vašeho pokoje bude uklidňující a stabilní. Zvláštním druhem neutrálního základu jsou monochromatické kombinace. U nich automaticky neplatí, že by nebyly ani chladné, ani studené, jejich neutrálnost plyne z toho, že jde o různé odstíny stejné barvy. V tomto případě pamatujte na to, že je třeba dodržet jeden styl barevnosti - buď teplý, studený, nebo něco přesně na pomezí.

ab
ab
ab
ab
ab