Kategorie

Vany třetího tisíciletí

Vany třetího tisíciletí
Koupelna je dnes často jednou z nejkrásnějších a nejpříjemnějších místností v bytě a vana je její dominantou. Dříve běžné plechové vany sice zcela nevymizely, rychle je však nahrazují vany akrylátové, z umělého kamene a velký návrat slaví v posledních letech i dříve obvyklé vany litinové. V nabídce jsou však i vany z přírodního kamene, dřevěné či mramorové.
S nadsázkou by se dalo říci, že lidé se dělí na "vanaře a sprchaře", podle toho, jaký druh očisty preferují. A pravdou také je, že vanu má v koupelně často i zapřisáhlý sprchař, protože dnes je pro nás vana spíše synonymem relaxace než pouhým prostředkem osobní hygieny.

Vana je pro mnohé z nás místem odpočinku a relaxace

Výběr vhodné vany

Než začneme vanu vybírat, měli bychom si ujasnit, jaké parametry by měla mít vzhledem k našim požadavkům. Nabídka je opravdu široká, vybírat můžeme z rohových, podélných, oválných, kulatých či hranatých van, k mání jsou dokonce i vany pro dva. Záleží pouze na velikosti koupelny a našich finančních možnostech. Pokud jde o materiál, nejrozšířenější jsou dnes ocelové vany s kvalitním smaltovaným povrchem a vany z akrylátových polymerů. Pokud jde o barvu, na výběr jsou kromě bílé nejrůznější odstíny, včetně nerez, zlata či stříbra. A nesplnitelným přáním není ani vana ručně malovaná či s přetiskem různých obrazových předloh.

Ocelové vany

Ocelové vany nahradily dříve běžné vany litinové, a to především kvůli nižší váze. Dnes se k jejich výrobě používá ocelového plechu nebo ocelových plátů. Vyjdou nás sice většinou levněji, než vany akrylátové, mají však nižší životnost, neboť smaltovaný povrch se snadno poškrábe či otluče, a jejich izolační vlastnosti jsou také horší, než u akrylátu.

Akrylátové vany

Akrylát, tvrdý a současně pružný termoplast, se na trhu objevil zhruba před třiceti lety a jeho největší předností je lehkost a snadná tvarovatelnost. Dá se také velmi dobře lisovat, snáze než ocelový plech. Jeho možnou nevýhodou je křehkost, při výrobě van je proto zpevněn dřevotřískovou deskou a vyztužen skelným vláknem a polystyrenovou pryskyřicí. Při výběru vany je ale třeba mít na paměti, že akrylátových materiálů je celá řada a kvalita výrobku je dána složením konkrétního materiálu i způsobem výroby.  Vynikají dokonalým, téměř neporézním povrchem, jsou proto hygieničtější, velmi příjemné na dotek a také drží déle teplotu vody. Materiál umožňuje širokou variabilitu tvarů i velikostí. Dražší modely mají tloušťku stěny až 8 mm.

Vany přírodní

Přírodní materiály v interiéru jsou dnes velmi žádané a koupelna není výjimkou. Nutno podotknout, že obklady či dlažby z těchto materiálů můžeme v koupelnách  najít celkem často,  vana z  přírodního materiálu je ale spíše výjimkou, především pro svoji vysokou cenu. Ryze přírodní vana může být z mramoru či žuly, ale i ze dřeva. Vnitřní povrch kamenné vany je perfektně vyleštěný a vytmelený, vnější povrch může být přírodní, případně také vyhlazený. Kámen dodává vaně na majestátnosti a lze s ní sladit i dlažbu a obložení stěn. Možnou nevýhodou je celkem rychlé ochlazování vody a studený omak. K přírodním materiálům patří i dřevo a dřevěná vana má všechna nej. Je příjemná na dotek, dobře izoluje teplo a je velmi krásná.

Návrat litinových van

Litinové vany jsou nejvýznamnější současnou novinkou na trhu. Asi největší zájem v tomto sortimentu je o vany solitérní, oválného tvaru se zaobleným a přehrnutým okrajem, určené pro samostatné umístění v prostoru. Charakteristickým znakem tohoto modelu je vnější strana v tmavě šedé barvě a chromované nohy ve tvaru dračích nebo lvích spárů, na nichž vana stojí. Druhým typem jsou vany zapuštěné, určené k obestavění. Tyto nové litinové vany mají protiskluzovou úpravu dna a vysoce kvalitní smalt zajišťuje trvanlivost van i hygieničnost povrchu. Jsou tvarově stálé a pevné a nezanedbatelné jsou i jejich izolační vlastnosti – voda v nich drží teplo velmi dlouho.

Lahůdky

Mezi skvosty v koupelně patří už výše zmíněné dřevěné, mramorové či žulové vany, nevšedních modelů je však mnohem více. Velmi luxusně vypadají vany nerezové či měděné s povrchem ve vysokém lesku nebo se saténovou, tedy matovanou úpravou. Velmi dobře se udržují, na dotek jsou však trochu chladné. Mezi luxusní zboží můžeme bezpochyby zařadit i akrylátové vany s prosklenou boční stěnou, takže je vidět dovnitř, případně vany ručně malované, které se vyrábějí už i u nás podle orïginálních návrhů výtvarníků. Takovou vanu si lze nechat vyrobit i na zakázku. Levnější variantou malované vany je vana s natištěným dekorem.

Originálně bude působit vana firmy Riho z kolekce Painting Line

ab
ab
ab
ab
ab