Kategorie

Vánoční úklid bez zbytečného stresu

"Ukliď to alespoň na Vánoce," slýcháváme často. A těm, kteří už pár vánočních úklidů zažili, vstávají vlasy na hlavě při představě zmrzlých prstů při čištění oken, honění se při pečení nebo množstvím starostí, které budeme mít s vařením. Nejde to ale také jinak?
Je velký rozdíl mezi tím, co uklízet doopravdy chceme a o čem si myslíme, že by se uklidit mělo – podle názorů našeho okolí. Naše maminky možná měly perfektně uklizeno i za těmi nejposlednějšími hrníčky ve vitríně – ale zpravidla neměly tak náročné zaměstnání, jako musíme zvládat my. Dovolme si proto ten luxus uklidit jen to, co si myslíme, že je potřeba uklidit. Nejenže se zbavíme pořádné porce stresu, ale navíc stihneme všechno v klidu a v pohodě. A u štědrovečerního stolu zasedneme usměvaví, bez zbytečných vrásek a křiku.

Ženy, nechtějte se za každou cenu vyrovat svým matkám, doba se změnila

Nejdříve se podíváme kolem sebe

Neschováváte ve vitrínách zbytečnosti, na které se jen práší a k ničemu jinému nejsou? Nemáte ve skříních oblečení, na které jste už léta nesáhli a víte, že ho stejně nebudete nosit? Bez milosti je dejte do krabic a podle stavu darujte na charitu, do vánočního bazaru nebo popelnicím. Rázem se vám zvětší prostor a ubyde počet věcí k uklízení. Mimosezónní věci se také nemusí povalovat v regálech a šuplících. Mnohem lépe jim bude v krabici na skříni nebo v suchém sklepě. Pokud vás ale takové věci netrápí, určitě si pomůžete tím, že po bytě sesbíráte poházené papíry, vrátíte knížky do knihovny a hračky do krabice. Ostřížíma očima se podívejte, zda se někde zbytečně nepovaluje svetr nebo mísa plná věcí, které do ní jaksi spadly – jakmile se těchto "reziduálních projevů života" zbavíte, byt bude vypadat velmi uklizeně.

Drobné nedostatky vám zážitek z Vánoc nepokazí

Teprve pak uklidíme prach a podlahy

Pokud chcete začít pěkně od podlahy, vezměte to od stropu. Podívejte se seshora na lustry a pokud budete mít v ruce houbičku, setřete usazený prach. A jakmile se pohybujete v ptačích výškách, můžete vzít i vršky skříní a knihoven. Teprve pak se zaměřte na nižší patra – otevřené knihovny a regály. A nakonec podlahy, které stejně uklízíte tak jako tak, takže už v tom máte cvik. A kolik času vám to zabere? Jediný večer a byt je čistý jako klícka.

Úklid oken nemusí bolet

Kombinace vody a mrazivého počasí nedělá z vánočního úklidu oken tu nejzábavnější část. Když si ale pomůžete rozprašovačem a do vody místo saponátu přidáte ocet a pár kapek glycerinu, nebudou vám křehnout prsty a na oknech nezanechá šmouhy noční nadílka sněhu nebo deště. A proč si nekoupit o dvě čísla větší gumové rukavice a pod ně si navléknout tenčí látkové? Anebo – proč rovnou celý úklid nezadat úklidové firmě, která se postará jak o okna, tak o podlahy, radiátory a zákoutí – během jediného dne?
ab
ab
ab
ab
ab