Kategorie

Vánoční tradice aneb společné chvíle na Vánoce plné radosti

Vánoce už pomalu klepou na dveře. Pojďme si připomenout některé z českých vánočních tradic, které v dnešní uspěchané době pomalu už ani neznáme. Kdo z vás pouští v umyvadle lodičky, rozkrajuje jablíčko, nebo taví olovo? Pojďme si vše zopakovat od začátku.
 

Narodil se Kristus pán

Jistě každý ví, že  Vánocemi křesťané oslavují zrození Ježíše Nazaretského. Přesné datum zrození páně bohužel není známo, ale roku 354 byly Vánoce uznány jako svátek k datu 25. prosince papežem Liberiem.
 

Advent už běží

 
Advent v církevním kalendáři začíná nedělí mezi 27. listopadem a 3. prosincem a končí západem slunce Štědrého večera. Počátek adventu by měl znamenat také dobu zklidnění. Jelikož je bohužel advent komerčně velmi snadno využíván, nedá se říct, že by to nějaké zklidnění přinášelo. Děti dostávají čokoládový adventní kalendář a každý den si přibližují Štědrý večer.
 
Čtěte také: Adventní a vánoční výzdoba domu či bytu snadno a levně
 
 

Čtyři nebo pět svící na věnci?

 
Adventní věnec je tradiční symbol sloužící k odpočítávání čtyř adventních týdnů. Věnec se vyrábí ze slaměné podložky kruhového tvaru, na kterou se napichují a přivazují jehličnaté větve. Nakonec se věnec dozdobí svíčkami, šiškami, mašličkami a dalšími ozdobami. Každou neděli se zapálí jedna svíce. Sílící světlo ze svíček křesťanům připomíná blížící se příchod Ježíše Krista. Někdy se dává na věnec svíček pět. Pátá svíce se rozžíná přímo na štědrý večer.
 

Barborky pro dívky

 
Na svátek sv. Barbory si dívky trhají větvičky třešní a čekají jestli jim do Vánoc vykvetou. Pokud ano, znamená to, že se dívka do roka vdá.
 
Čtěte také: Posíláte poštou vánoční přání? Vánoční přání UNICEF jsou vkusná, levná a navíc kouzelně pomáhají
 
 

Historie vánočního stromku

 
Nazdobený a rozzářenývánoční stromek je dnes v obývacím pokoji samozřejmostí. Vždyť pod čím bychom přeci hledali dárky? Tento zvyk ovšem není u nás tak starý jak se zdá. Počátkem devatenáctého století se vánoční stromek začal objevovat v měšťanských a šlechtických domácnostech. Tehdejší stromek byste ovšem nenašli v klasické podobě jako jej máme doma dnes, ale dle venkovských zvyků visel zavěšený nad štědrovečerním stolem špičkou dolů. Nazdobený byl ozdobami ze slámy, jablky, ořechy nebo cukrovím. Zdomácněl ovšem až v druhé polovině devatenáctého století. Dnešní stromky zdobí krom jiných ozdob hlavně skleněné baňky, které se začaly objevovat až ve dvacátém století.
 

Jesličky u stromečku

 
Jednou z nejstarších tradic je vyobrazování narození malého Ježíška v betlémském chlévě. Uprostřed Betléma se nachází jesličky s Ježíškem, kolem něj stojí Panna Marie s Josefem. Dále jsou přítomni pastýři se svými ovcemi, kteří narození zvěstovali. Tři mudrcové pak přinášejí dary. Betlémy se vyrábějí z nejrůznějších matriálu. Z klasických je to papír a dřevo, málokdo si vyrobí Betlém třeba z perníku, porcelánu, či hlíny.
 

Pouštíme loďky

 
Do ořechové skořápky připevníme hořící svíčku kapajícím voskem a můžeme ji pustit vstříc osudu. Pouštění lodiček předznamenává životní cestu toho kdo loďku vypustil. Pokud se loďka drží u břehu, dotyčný zůstane doma, pokud se vydá na „volnou vodu“ znamená to, že se vydá do světa. A komu vydrží svíčka hořet dlouho, čeká ho dlouhý a šťastný život.
 
Čtěte také: Originální, netradiční a nápadité balení vánočních dárků

Krájení jablek

 
Rozkrojením jablíčka napůl můžete zjistit, jestli budeme mít štěstí a zda-li budeme v následujícím roku zdraví, či nikoliv. Pokud provedeme horizontální řez, objeví se nám pěticípá hvězdička z jadérek. Pokud jsou jadérka zdravá, budeme se i my těšit z plného zdraví. Pokud ovšem bude jádřinec červavý, dávejte na své zdraví pozor. Chraň vás ruka páně, pokud místo pěticípé hvězdy naleznete jen čtyři jádra ve kříži.
 

Olovo do vody

 
Při tomto staročeském, dnes již opomíjeném zvyku, se roztaví kousek olova, které se pak celé vylije do studené vody. Ve vzniklých útvarech pak svobodné dívky hledají tvář jejich nastávajícího, nebo se předem položí otázka, na kterou nám olovo dá odpověď.
Čtěte také: Skladování cukroví
 

Sladké Vánoce

Každoročně se na Vánoce známí a rodiny předhánějí kdo bude mít lepší cukroví, kdo napeče nejvíce druhů a kdo bude mít ten nejlepší kousek. Vánoce jsou nejsladším obdobím v roce a často se stává, že cukroví vydrží na balkónech a v lednicích až do jara.
 Foto: www.sxc.hu
ab
ab
ab
ab
ab