Jak vybrat vhodný vánoční stromeček pro vaši domácnost? Je lepší jedle, smrk, nebo borovice? A nebo spíš umělý stromek?
Ježíšek, Děda Mráz anebo Santa Klaus nosí dárky dětem ve většině moderních zemí dnešního světa. Dárky však musí být uloženy, naskládány či ukryty pod vánoční stromeček. Vybrat ten nejlepší stromek do vašeho bytu anebo domu není jednoduché. V posledních letech se také jedná o poměrně náročný finanční výdaj.
Umělý, anebo živý vánoční stromeček?
Většina starších dětí, ale také dospělých se pře o tom, zda je lepší umělý či živý vánoční stromeček v bytě. Jistě mají obě varianty spousty výhod a také nevýhod. Umělý stromeček preferují většinou bezdětné rodiny nebo starší lidé. Umělému stromku také kvůli jeho ekologičnosti a dlouhé životnosti dávají přednost lidé, kteří nechtějí škodit životnímu prostředí.
Mezi výhody umělého stromku patří, že si můžeme nejen zvolit velikost, ale také stromeček s určitou hustotou větviček. Všechny větvičky jsou podobné a stromek je perfektně symetrický. Proč dávají přednost umělému stromečku straší lidé, je jednoduší průběh povánočního úklidu.
Co hovoří pro umělý vánoční stromeček? A co proti?
Z umělého stromečku neopadává jehličí a nemusí se zalévat. V případě opatrného zacházení ze svíčkami by němel ani shořet. Jeho větvičky také vydrží větší nápor umělohmotných baněk. Koupit se dá v cenové relaci od několika set až po několik tisíc korun.
Výhodou umělého stromečku je jeho skladovatelnost a skladnost, kdy na rozdíl od vyhození stromku ke kontejneru, putuje umělý stromek do skříně anebo na půdu. K nevýhodám patří, že z něj nelze odseknou či odstranit nepohodlnou větvičku. Dokonce se stromeček nedá ani zkrátit. Poslední, ale zásadní nevýhoda umělého stromku je, že vůbec nevoní.
Jak vybírat živý vánoční stromeček
Ve chvíli, když se rozhodne rodina pro živý stromeček, tak musí počítat s tím, že je třeba vybírat včas. Nejlepší stromečky jsou totiž zásadně probrané mezi prvními. Živé stromečky by měly také stát několik dní na balkónu bytu či domu, aby si zvykly na to, že již nejsou jejich součástí kmeny a kořeny. Aby živý vánoční stromek neopadal, měl by stát ve stojanu, kde by měl mít přísun vody.
Jedle jako vánoční stromeček
Lidé před obchodem často váhají, zda koupit smrček, borovičku anebo jedli. Jedle jsou obecně nejdražší a jejich cena se při výšce stromku okolo dvou metrů pohybuje od 800 do 1500 korun. Výhodou jedle je, že tolik nereaguje na teplo a jehličí z ní tak moc neopadává. Jedle je velice kvalitní strom a většinou jsou dobře, pravidelně rostlé.
Jedle domácnost provoní a jejím obyvatelům i návštěvníkům dokáže dělat rodost i několik týdnů po svátcích. "Kupuji si domů jedli. I když tisíc korun za stromek mi přijde hodně. Na druhou stranu skoro dva tisíce korun měsíčně vrážím do cigaret. Tak co bych děckám neudělal radost," shrnul jednoduše Martin Jančůrek z Prahy.
Vánoční borovička a smrček
Borovice též neopadává, ale její nevýhodou je, že stroměk nebývá příliš vysoký a má menší počet a hustotu větviček. Cena borovice vyšší 150 cm se pohybuje od 600 do 1000 korun. Smrček je nejběžnějším stromkem. Prodejci chtějí i za takzvaná košťata několik set korun.
Dvoumetrový vánoční stromek patřičné kvality stojí od 600 do 800 korun. Ceny se však pohybují velice odlišně. Vždy záleží na městě. V případě, že máte zájem o živý stromek a nechcete nechávat velikou marži prodejcům u obchodních center, tak oslovte přímo nějaký lesní závod, anebo si zajeďte na hájenku. I tam vám poradí, kde levněji sehnat stromek.