Kategorie

Vánoční jmelí by mělo přinést lásku i zdraví

Přinášíme vám informace o tomto zvláštním keříku, který je symbolem Vánoc stejně jako vánoční stromek nebo větvičky cesmíny.

Život v korunách stromů

Jmelí je poloparazitická rostlina, která má místo kořenů vyvinuté savé orgány = haustoria, které umožňují výživu z hostitelské rostliny. Jmelí si z hostitelské dřeviny odebírá roztok minerálních živin. Svému hostiteli ovšem nijak neškodí. Naopak jmelí pravděpodobně poskytuje dřevinám, na kterých roste, asimiláty, které je chrání proti houbovým chorobám a některým škůdcům a proto se nejedná a jednostranně prospěšného parazita.

Jmelí bílé - Viscum album

Na světě existuje asi 70 -100 druhů jmelí. U nás se vyskytuje jen jmelí bíle – Viscum album a to se člení na tři poddruhy. Jmelí bílé pravé parazituje na dvouděložných dřevinách jako akát, bříza, dub, hloh, javor, jeřáb, lípa, nebo topol. Jmelí bílé borovicové roste na borovicích a smrku ztepilém a jmelí bílé jedlové roste na jedli bělokoré.
 

Jak přesně vypadá?

Jedná se o stálezelený keřík o průměru cca 1 metr pravidelného kulovitého tvaru. Listy jsou pevné, kožovité žlutozelené barvy. Po opylení (které zajišťují mouchy) a odkvětu (kvete od března do května) žlutozelených květů se začnou vytvářet bílé ve vnitř velice slizké a lepkavé bobule. Ty jsou vyhledávanou potravou pro ptáky, kteří jsou hlavními šiřiteli (zoochorie=šíření semen zvířaty). Semínka v bobulích, které projdou zažívacím traktem (endozoochorie), ptáků mají větší klíčivost. Pokud se ptákům semeno přilepí na peří a roznese je tímto způsobem, pak se jedná o epizoochorii nebo též exozoochorie.

Mystika

Jmelí jakožto kouzelná a léčivá rostlina, byla keltskými druidy odedávna uctívána a považována za posvátnou. A to proto, že listy na ní vydržely zelené po celý rok. Protože rostlo na vrcholcích stromů, bylo na jmelí pohlíženo jako na dar z nebes. Věřili, že působí jako protijed a všelék. V antice se pak jmelí používalo jako kadidlo na vykuřování domů. Jmelí dodnes symbolizuje štěstí a plodnost lidí i zvířat. Na Vánoce se pod jmelím líbají páry, kterým by mělo přinést lásku a štěstí.  Dnes se tento zvyk, původně z anglosaských zemí, rozšířil do celého světa. Traduje se, že neprovdaná žena, kterou pod jmelím nikdo nepolíbí, zůstane celý další rok sama.
 

Léčivé účinky

A druidové nebyli tak daleko od pravdy. Jmelí opravdu vykazuje mnoho léčivých účinků, které jsou dnes podloženy vědou. Od 90. Let dvacátého století je jmelí podrobováno důkladnému laboratornímu zkoumání a výsledky mluví jasně.

Jmelí obsahuje dvě skupiny účinných látek – viscotoxiny (příbuzné hadí jedům – usmrcují buňky) a lektiny (působí silně protirakovinně – podporují obranný systém). Obě skupiny látek jsou jedovaté, proto jej používejte jen na lékařský předpis a v odpovídajících doporučených dávkách.

Viscotoxiny a lektiny

Krom těchto látek se mnohostranné léčivé účinky připisují také látkám vedlejším a to fytohormonům, vitamínu C, pektinům, sacharidům, a některým pryskyřicím. Ve jmelí se v průběhu roku mění obsah léčivých látek. Jejich nejvyšší výskyt je v měsících březnu a dubnu a pak od začátku října až do poloviny prosince.

V praxi se využije skoro celá rostlina. Listy, větvičky a bobule se používají nejčastěji na aterosklerózu, revmatismus a srdeční problémy. Snižuje zvýšený krevní tlak a údajně působí i obráceně. Má také příznivé účinky na trávící soustavu při látkové výměně a pomůže při prochladnutí.

Jak si udělat čaj

Čaj ze jmelí se připravuje za studena. Večer zalijte jednu vrchovatou lžičku listí nebo směsi listí s větvičkami 250ml studené vody a do rána nechte vyluhovat. Ráno si čaj ohřejte a můžete popíjet. Čaj můžete pít preventivně proti rakovině a ostatním výše zmíněným problémům. Pro prevenci stačí jeden šálek denně, ovšem s důslednou pravidelností. K přípravě čaje nikdy nepoužívejte bobulky, jsou jedovaté.
ab
ab
ab
ab
ab