Vánoční hvězda, Kristova koruna, pryšec nádherný, květ svaté noci, to všechno jsou české názvy pro pokojovou rostlinu s latinským názvem Euphorbia pulcherrima, neboli Poinsettie, která neodmyslitelně patří k Vánocům stejně jako vánoční stromek.
Mexická kráska
Vánoční hvězda k nám byla dovezena z Mexika. Ve své domovině dorůstá rozměrů velkého keře. Listy jsou tmavě zelené, celokrajné, nebo laločnatě vykrajované, se žlutými žilkami. V době, kdy se začne zkracovat den, tedy od konce podzimu do začátku zimy, se rostlině začnou zbarvovat horní listy do červena, růžova, či do krémově bílé, v závislosti na kultivaru.
Nenápadné květy
V této době také Vánoční hvězda kvete. Květy jsou ovšem nenápadné, drobné, žluté a nevoní. Nepleťte si červeně zbarvené listeny s květy. Listeny jsou metamorfozované čili přeměněné listy, které ztrácí schopnost fotosyntézy. Pokud chcete mít listeny krásně vybarvené, dopřejte ji dostatečné množství tmy, a to až 16 hodin. Hvězda je citlivá i na jakékoli pouliční osvětlení a listeny rychle blednou. Pokud tomuto nemůžete zabránit, stačí ji zavírat do temné místnosti nebo přikrýt třeba lepenkovou krabicí.
Nároky na stanoviště
Vánoční hvězda není nikterak náročná rostlina. V zimě snese i přímé světlo, pokud ji pěstujeme i v létě (viz dále), dáváme si na přímý úpal pozor. Substrát v květináči by neměl nikdy vyschnout, zalévejte tedy podle tohoto ukazatele, ale pozor na přelití. Toto je klasická začátečnická chyba snad u všech rostlin. Nadbytek vody v květináči zabrání přístup kyslíku ke kořenům a rostlina začne chřadnout. Zalévejte cca dvakrát týdně. Do zálivky přidávejte hnojivo jednou za 2 týdny jak v období růstu, tak i v květu. Vyhovuje jí běžná pokojová teplota 18-22°C. Rostlinu dvakrát denně postřikujte vodou z rozprašovače, kvůli vyšší vzdušné vlhkosti.
Co dělat s Vánoční hvězdou když začíná blednout?
Většina z Vás ji prostě vyhodí, ale zkuste si ji ponechat a připravit na další Vánoce. To už vyžaduje trochu praxe, cviku a celoroční péči. Zhruba v březnu rostlinu sestřihneme a necháme jen výhony dlouhé cca 10 cm. V této době ji nechte bez zálivky na světlém místě s běžnou pokojovou teplotou jeden měsíc. Po této klidové fázi rostlinu začněme zalévat. Poinsettii přesadíme do většího květináče, ale s velikostí se to nesmí přehnat, aby se nám dobře vybarvily listeny a vykvetly. Přes léto pak rostlinu pěstujeme na teplém místě, ale nenecháme ji moc rozrůst. Ponecháme ji 5 výhonů a zbytek odstřihneme.
Příprava na Vánoce
Koncem září hvězdu začneme připravovat na Vánoce. Uměle zatemňujeme od 17 do 8 hodin nepřetržitě až do 10. října, kdy už je den dostatečně krátký, ale jak již bylo řečeno, nesmí rušit pouliční osvětlení. Reakční doba, tedy doba od začátku krátkého dne do vykvetení se pohybuje okolo 8-10 týdnů, a tak si můžete kvetení naplánovat.
Množení je snadné
Řízky na množení stříháme asi 8 - 10 cm dlouhé. Z řezných ran vytéká mírně jedovatá mléčná tekutina zvaná latex. Řízky nechte na několik minut ponořené ve vlažné vodě, dokud nepřestane vytékat. Řízky napícháme do malých květináčů se směsí rašeliny a substrátu pro pokojové rostliny v poměru 1:1. Po práci si vždy umyjte ruce, aby nedošlo ke zdravotním komplikacím. Pro rychlejší zakořenění květináč přikryjeme sáčkem. Teplota by měla být trochu vyšší než u běžného pěstování a to kolem 24°C, ale při běžné pokojové teplotě nic nezkazíte. Doba zakořenění se pohybuje okolo 3 týdnů.
Při výběru dbejte na kvalitu rostlin
Nekupujte rostliny, které nějakou dobu stály venku, například na tržnicích. Vybírejte rostliny zdravé, dobře vypadající, kterým nevadnou listy. Zkontrolujte květní pupeny, ty by měly být ještě zelené, pokud rostlina již květe, rychle vadne a Vánoc se nemusí dožít.