Podle čeho vánoční hvězdu vybírat? Jak poznat, že je zdravá a kam ji v bytě umístit? Co vánoční hvězda potřebuje, aby vydržela i další sezonu. Jak často ji musíme zalévat a v čem děláme chybu, že mnohým z nás uvadne či opadá? Poradíme vám.
Jak správně správně vybrat zdravou poinsettii?
Zaprvé, když vánoční hvězdu kupujeme, měli bychom se na ni řádně podívat. Seshora jsou drobné žluté květy, červená část, které my často říkáme květ, jsou vlastně zbarvené listy. Není to pravý květ. Drobnékvěty, které jsou žluté, by teprve měli začít rozkvétat. Pokud už jsou hodně rozkvetlé a začínají opadávat, už je to hvězda přerostlá.
Zadruhé, když vybíráme vánoční hvězdu, měla by být vydatně olistěná a měla mít pěkné zelené listy i na spodní části větví.
Zatřetí, barva vánoční hvězdy není podstatná, ale třeba se vám interiérově bude více hodit smetanová hvězda, či s žíháním do zelena, než červená. Záleží tedy na vkusu. Je spousta odstínů vánočních hvězd, od červených přes ty zbarvené do zelena po tóny smetanové či bělavé apod.
Pozor na převoz
Vánoční hvězda je choulostivá, v obchodě poprosme, aby nám ji dali nejen do igelitu či do celofánu, ale určitě by bylo dobré, aby nám ji zabalili ještě do papíru, protože než ji odneseme domů, mráz ji může poškodit. Ne sice natolik,že by zahynula, ale mohly by ji opadat listy.
Kam vánoční hvězdu umístit
Jako každá živá rostlina by chtěla být u okna, aby na ni šlo světlo. Ideální je teplota kolem 20 stupňů Celsia a důležité je pravidelné zalévání. Jistě by neuškodilo ani rosení. To proto, aby se zvýšila vzdušná vlhkost.
Aby vánoční hvězda vydržela
Po Vánocích ji musíme seříznout. Pokud nám na spodních částech větví opadaly všechny zelené listy, tak je skoro zbytečné se o záchranu vánoční hvězdy pokoušet. Taková rostlina už je většinou odumřelá a je to zbytečná práce. Ale pokud má hvězda dostatek zelených listů, seřízneme ji.
Pozor na jedovaté mléko poinsettie
Mléko vytékající z hvězdy je jedovaté. Dělá skvrny na nábytku. Kdyby se vám tak stalo, máme pro vás radu. Pokud hvězdu seřízneme a na ránu přiložíme trošku zeminy z květináče, vytékání mléka se okamžitě zastaví. Další možností je krátce ponořit vršek oříznutého stonek do horké vody nabo nahřát nad plamenem svíčky.
Jak často zalévat a hnojit poinsettii ?
Pokud hvězdu pěstujeme pouze na Vánoce a počítáme s tím, že ji po Vánocích vyhodíme, nemusíme hnojit. Pokud bychom ji chtěli pěstovat do dalšího roku, je nutné po Vánocích červenou část odříznout a můžeme si ji nechat v bytě, ale bude jako zelená rostlina, která se snad vybarví červeně až příští Vánoce. Hnojit ji přichází v úvahu od jara do podzimu, kdy rostlina pěkně poroste.
Proč nám rostlina odumře brzy?
Vánoční hvězda je velice choulostivá, stačí větší mráz a už je zaděláno na opadání. Při transportu domů může hvězda nastydnout, tím shodí listy. Druhou chybu můžeme dělat v nepravidelném zalévání. Zapomeneme ji zalít a rostlina uschne. Třetí chybou může být suchý vzduch. I na toto může hvězda reagovat a postupně začít listy shazovat. Tady může pomoci rosení.
Měla by se zalévat v závislosti na pokojové teplotě. Substrát by měl být mírně vlhký, nesmí vyschnout úplně, ale neměl by stát moc dlouho ve vodě. Ideální je zalít, počkat až voda proteče do misky, pak chvíli nechat, aby si sama natáhla vodu z misky a po půl hodině přebytečnou vodu vylít. Hvězdu můžeme kontrolovat prstem, který lehce zaboříme do substrátu v květináči. Je-li substrát na omak vlhký, zalévat není třeba, pokud je ale suchý, je čas rostlinu zalít.
Zalévat do misky, či do květináče?
Vánoční hvězdu můžeme zalévat i do misky i do květináče, ale není na škodu zalít rovnou do květníku. Kdo má tvrdou vodu a pokropí listy, může se ale dočkat bílých map na povrchu listů.