Vánoční hvězda se v našich domácnostech usídlila a stala se symbolem Vánoc podobně jako smažený kapr, bramborový salát nebo jmelí. Vyskytuje se v mnoho barevných odstínech, nejznámější je červená a žlutá. Ve světě je vánoční hvězda bezesporu nejpopulárnější vánoční rostlinou.
Tato působivá rostlina má svůj původ v subtropickém Mexiku. Zde se dorůstá značných rozměrů o velikosti našich ovocných stromů. Z původního druhu byla vyšlechtěná rostlina, která se snadno přizpůsobí klimatických podmínkách ve vytápěných místnostech.
Poinsetie (Euphorbia pulcherrima)
Vánoční hvězda se botanicky nazývá Poinsetie (Euphorbia pulcherima). Své jméno získala podle Joela Poinsetta, amerického velvyslance, lékaře a vášnivého botanika, který si vánoční hvězdu v předminulém století přivezl s sebou do Spojených států.
Barvivo i lék
Podle staré aztécké legendy vánoční hvězda vznikla z několika kapek ze zlomeného srdce jedné nešťastně zamilované místní bohyně. Aztékové tuto rostlinu s oblibou využívali. Z jejich červených listů se například vyrábělo barvivo na textilie. Její výtažky se používaly také jako přísada do kosmetiky. Z lékařského hlediska se její šťáva osvědčila jako účinný lék proti horečce.
Komerční využití
Začátkem minulého století začal vánoční hvězdu pěstovat a dále prodávat Paul Ecke. Byl to německý emigrant, který se usadil v Americe. Rostlina rostoucí kolem jeho farmy ho tak zaujala, že se rozhodl podělit se o její krásu i s ostatními. Již tehdy ji začal prodávat jako „vánoční rostlinu“. V jeho práci pokračoval také jeho syn, kterému se podařilo rostlinu dostat mezi americkou smetánku do luxusních losangeleských obchodů na Sunset a Hollywood bulváru.
Pravidlo barevné nádhery
Aby se rostlina zbarvila do sytých barev, v kterých ji kupujeme před Vánocemi, je třeba, aby přešla z vegetativního období do plodného. To nastane tehdy, pokud denní světlo bude na rostlinu působit kratší dobu než dvanáct hodin denně. V našich zeměpisných šířkách toto období nastává od začátku září. Od této doby se rostlina začíná vybarvovat. V době adventu je již připravená v plné své kráse.
Tipy pro nákup
Při nákupu bychom si měli všímat zejména „kvítků“ mezi barevně zabarvenými listy. Ty by měly být zrovna v rozpuku, což je známkou čerstvosti.
Vánoční hvězda je citlivá na nízkou teplotu, proto ji na cestu domů vždy dobře zabalíme do papíru.
Tipy pro umístění
Vánoční hvězda snese teplo a světlé místo, nesnáší však průvan.
Ideální teplota pro pěstování je kolem 20 stupňů Celsia.
Tipy na pěstování
Zaléváme vlažnou vodou. Substrát by neměl zcela vyschnout, větší nebezpečí však rostlině hrozí z přelití. V misce by v žádném případě neměla stát voda! Rostlina naopak uvítá rosení.
Škodí sucho i přelití, pokud rostlina začne shazovat barevné listeny, pak jsme ji buď vystavili velkému suchu nebo jsme ji, což bývá častější, přelili.
Vánoční hvězda v aranžmá
Vánoční hvězda si našla své milovníky i jako řezaná květina do různých vazeb a aranžmá. Vydrží čerstvá nezvykle dlouho.
Tip: Aby rostlina vydržela dlouho čerstvá, ihned po uříznutí ji namočíme do horké vody a konec opálíme nad plamenem.
Aby nám vánoční hvězda vydržela i po Vánocích
Pokud nechceme rostlinku ihned po svátcích vyhodit, při troše snahy a péče ji můžeme prodloužit její život o několik let. V březnu bychom měli rostlinu pořádně prořezat. Výhony zkrátíme asi na deset centimetrů. Rostlina tak narazí nové výhony a rozkošatí se. Po řezu necháme rostlinu zhruba měsíc ve světlé místnosti při pokojové teplotě. V tomto období výrazně omezíme zálivku. Poté ji opět začneme zalévat, můžeme jí také přesadit. Pozor však na velké květináče, pokud nám záleží na pestrém zbarvení, květináč zvolíme spíše menší.
Jak v létě
V létě by vánoční hvězda na rozdíl od zimy neměla být v žádném případě na přímém slunci. Zálivka je také méně vydatná než v zimě. Dbáme jen na to, aby kořenový bal nevyschl. I v létě bychom měli rostlinu prořezat, a to na pět silných výhonů. Tím zajistíte růst velkých, správně vybarvených listů.
Podzim a příprava vánoční hvězdy na Vánoce
S blížícím se podzimem je třeba začít myslet na vánoční vybarvení. Vánoční hvězda je rostlina krátkého dne, tak je zapotřebí jí pomoci malým trikem. Od konce září začněme rostlinu tak trochu podvádět. Necháme ji pouze 9 až 10 hodin denního světla, po zbytek dne ji zatemníme. Postačí, když na rostlinu nasadíme neprůsvitný sáček nebo krabici. Doporučuje se “dobu temna” udržovat od večera do příštího poledne. Krásné barevné květy by se pak měly objevit přímo na Vánoce.
foto: www.thinkstockphotos.com