Kategorie

Vánoční Budapešť: Nasajte vánoční atmosféru v naší reportáži

Budapešť je nejen hlavním městem Maďarska, ale i městem, které stojí za to navštívit. A to hlavně před Vánoci. Budapešť vznikla v roce 1873 sloučením dvou částí Budína a Pešti rozkládajících se na dvou březích Dunaje.
 

Jestliže rádi cestujete, pak je Budapešť tím pravým městem, které stojí za to vidět. V předvánočním období je krásně nasvětlena a připravena pro své návštěvníky. V Budapešti je spoustu trhů, které nabízejí tradiční maďarské pokrmy, svařené víno, kožené výrobky, chilli papričky, ale také jiné drobné zboží všeho druhu.

Budapešť město mnoha tváří

Přijdou si zde na své milovníci památek a kultury, dobrého jídla a pití. Budapešť je město mnoha tváří, kde se jistě nebudete nudit. Můžete navštívit spoustu památek, jako třeba baziliku sv. Štěpána, kde si poslechněte  některý z adventních koncertů nebo také budovu parlamentu, před kterým se nacházejí stánky s vánočním zbožím. Budovu parlamentu je možné navšívit s  anglicky či německy hovořícím průvodcem, připravte se však na frontu netrpělivých navštěvníků, kteří netrpělivě čekají na prolídku.

Vánoční trhy

Projděte si Dům Mikuláše, který je hojně navštěvován rodiči s dětmi. Poslechněte si lidové písně a zatančete si tradiční maďarské tance.
Ochutnejte zde vynikající svařené víno nebo čerstvě upečené štrúdly s mákem a třešněmi nebo s tvarohem. Milovníci klobás si zde také přijdou na chuť. Na každém rohu je možné  zakoupit grilovanou klobásku a vychutnat si jí přímo na ulici.

Tradiční maďarské lázně

Jakmile se budete cítit unaveni a promrzlí, neváhejte zajít si odpočinout do tradičních maďarských lázní. V samotné Budapešti jich je hned několik. Mezi nejnavštěvovanější patří secesní lázně Gellért. Tady si zaplavete v "katedrále", vyhřejete se v sauně, odpočinete si v bazénu s teplou vodou nebo si dopřejete masáž. A to vše mezi sochami a mozaikami, kterých je v lázních Gellért nemálo.

Maďarská kuchyně

Jakmile vás zastihne hlad či žízeň, neváhejte se občerstvit v některé z mnoha restaurací nebo levnějším fast foodu. Nemusíte se obávat. Jídlo je vynikající téměř všude. V Budapešti si můžete vybrat z klasických maďarských restauracích, ale také čínských, tureckých nebo italských restaurací, které jsou otevřeny do pozdních nočních hodin. Mezi tradiční maďarské pokrmy patří guláš, rybí polévka, gulášová polévka,  segedín a jiná masová jídla a omáčky se zakysanou smetanou. Maďarská kuchyně je velice chutná!
 

Retro restaurace MENZA

My jsme navštívili retro restauraci s názvem MENZA, která ale nemá s vysoškolskou jídelnou nic společného. Nabídka jídel je zde rozmanitá, můžete vybírat a ochutnávat, co hrdlo ráčí. Je otevřena od roku 2003 a od té doby je tato restaurace jednou z nejnavštěvovaněkších  v Budapešti vůbec. Retro restauraci Menzu najdete na náměstí Ference Liszta.

Dobré Tokajské víno

Jste-li milovníky vína, pak je právě Maďarsko ta pravá volba pro vás.Tokajské víno je, jak se v Maďarsku říká víno králů, které stojí za to ochutnat! Tokajská vína jsou speciální vína, která mají žlutou barvu. Jedno z nejkvalitnějších je Tokajský výběr (Tokaji Azsú). Toto víno je poněkud těžké, ale je sladké s vyšším obsahem alkoholu.

Levné ubytování v srdci Budapeště

Budapešt nabízí celou škálů ubytování. Od levných, ale velice pohodlných milých hostelů až po luxusní hotely. Vyzkoušeli jsme hostel v centru Budapeště, který vznikl improvizovaně ze starých bytů. Hostel Home Plus na ulici Balassi Bálint No27 nám nabídl příjemné veselé barevné ubytování a rovněž obsluha zde byla velice vstřícná. Poradí vám zde, jak se snadno dostanete k nejrůzněkším památkám či lázním, kde se dobře najíte a večer skvěle pobavíte. Pokoje jsou zde dvojlůžkové až šestilůžkové. Ceny se pohybují od 14 do 23 EUR za noc.

ab
ab
ab
ab
ab