Kategorie

Vánoce u sousedů, III. díl - Francie

Vánoce ve Francii jsou především přehlídkou kulinářského umění. Zeptejte se Francouze na Vánoce a on vám z rukávu vysype deset různých specialit, které jsou pro vánoční dny typické. Šneci, ústřice, kaviár, husí játra, sýry, bílé klobásy, rybí polévka, škeble, žabí stehýnka, lanýže – to jsou jen některé z francouzských vánočních dobrot.
O Vánocích se ve Francii jí to nejlepší. Každý kraj má své specifické pokrmy, charakteristické pro daný region. Na vánočním stole však téměř se stoprocentní jistotou najdete foie gras, čili paštiku. Je to delikátní specialita málo podobná našim paštikám. Bývá prodávána v oválném nebo čtvercovém balení. Doma bývá rozkrájena a podávána nejčastěji s opečeným toustovým chlebem.

Foie gras - tradiční francouzská specialita

Sladké svátky

Francouzi však milují také sladkosti. Ty si dopřávají po celý rok, ale o Vánocích ještě o něco více. Typická je tzv. Buche de Noel, což je dezert ve tvaru dřevěného polínka se spoustou čokolády, a samozřejmě také kalorií. Často bývají tyto dezerty zdobeny zelenými lístky a červenými plody cesmíny. Buche do Noel seženete v mnoha podobách, motiv polínka není podmínkou. Důležité je, aby dezert dobře vypadal a hlavně skvěle chutnal. Ze sladkých dezertů se dále servíruje trufle z čokolády a datlí, koláč se smetanou a čokoládové salámy. Příjemným zpestřením jsou konfety a bonbony v pestrobarevných papírcích, které obsahují lístečky s přáním všeho nejlepšího, nebo krátkou předpověď do budoucnosti.

Buche de Noel - vánoční dezert ve tvaru dřevěného polínka

Vánoce v Paříži

Krásnou podívanou je rozsvícený obchodní dům Gallerie Laffayete. Před radnicí je zřízeno kluziště, kam mohou Pařížané chodit zadarmo bruslit. Mnoho Pařížanů mizí na svátky z města. Jejich byty jsou totiž pro svoji cenovou náročnost velice malé. Byt o rozloze 35 m2 nepořídíte levněji než za 100 000 Euro.

Obchodní dům Gallerie Laffayete si dává na vánoční výzdobě vždy hodně záležet

Pere Noel

Ve Francie roznáší dárky Otec Vánoc, Pere Noel. Je velmi podobný Santa Clausovi, dalo by se dokonce říct, že je to jeho mladší francouzský bratr. Chodí v bílo-červeném plášti a čepici, nosí dlouhý plnovous. Dárky dává do holínek, nebo je pokládá ke krbu či ke kamnům. V některých oblastech se dárky přivazují dlouhými papírovými stuhami k větvím vánočního stromečku a děti věří, že jim je daroval hodný stromeček. Dárky se rozbalují buďto jako u nás, 24. prosince večer, nebo následující den ráno. Děti nechávají pro Pere Noela před dveřmi malá občerstvení - moučník, čokoládu a víno. Často se tam objeví také mrkvička, která je určena pro jeho soba, aby se posilnil před náročnou nocí.

Pere Noel – francouzský bratr Santa Clause

Tradice po francouzsku

Vánoce tu jsou především rodinným svátkem. Francouzi navštěvují své příbuzné a známé, popíjejí horkou čokoládu, víno nebo calvados. Starý zvyk, který ponoukal pomáhat potřebným, se již skoro vytratil. Existují však prameny, které tento dávný zvyk zaznamenaly. Lidé si do svých příbytků zvali bezdomovce, chudé nebo sirotky. Dnes na lidi v nouzi myslí spíše vláda a velké firmy či dobročinné organizace. Zejména v menších městech si svoji oblibu zachovaly živé jesličky, ve kterých si zahrají mladí i staří. Tyto akce jsou organizovány příslušnými farnostmi. Posledním vánočním dnem je svátek Tří králů. Tento svátek milují především děti. Maminky jim v tento den upečou dort ozdobený papírovou korunou ze zlatého papíru. Do dortu se zapíká malá černá figurka krále. Kdo ji ve své porci najde, je jmenován čestným králem oslav. K dortu se podává sladké šampaňské. Zajímavostí je, že celá jedna čtvrtina ze 180 milionů vypitých lahví šampaňského ve Francii připadá právě na Vánoce.
ab
ab
ab
ab
ab