Britové tráví vánoční svátky podobně jako Češi, především v rodinném kruhu. Před svátky potkáte spoustu Britů v nákupních centrech. Konzumní společnost velí, čím více, tím lépe. Nakupují nejenom poslední dárky, ale hlavně bohaté potravinové zásoby.
První vánoční výzdoba se v domácnostech začíná objevovat začátkem prosince. V obchodních centrech na vánoční tématiku narazíte mnohem dříve. Vánoční pohlednice se začínají prodávat již koncem září, koncem října se objevují první vánoční dekorace.
Trafalgar Square se tradičně stává centrem vánočního dění
Vánoční Trafalgarské náměstí
Oficiálně jsou Vánoce zahájeny okamžikem, kdy člen královské rodiny za zpěvu koled zažehne na Trafalgarském náměstí obrovský vánoční strom. Ten je jedním z hlavních symbolů Vánoc v Londýně. Strom bývá každoročním darem od norského Osla. Poprvé dostal Londýn stromeček v roce 1947 jako symbolický dar za pomoc Norsku ve druhé světové válce. Prý trvalo čtyři dny, než na náměstí vykopali díru pro tento první vánoční strom. Stromeček bývá standardně vysoký více než dvacet metrů. Vystupují pod ním různé sbory a předvádějí tu svůj vánoční program. Strom k sobě přitahuje pozornost nejenom Londýňanů a turistů. V jednom roce se ke stromu nechal připoutat jakýsi demonstrant, v jiném roce byl zase strom rozsekán motorovou pilou. Strom zůstává na náměstí stát až do Tří králů, kdy je demontován a ekologicky zrecyklován.
Vánoční strom na Trafalgar Square tradičně zažíhá člen královské rodiny
Posílání pohlednic
V Británie si lidé potrpí na posílání vánočních přání. Ročně britská pošta doručí kolem dvou biliónů (bilión = milión miliónů = 1012 )vánočních pohledů, dopisů a přání. Lidé si pohlednice vyvěšují na zdi, nebo je vystavují na krbu či na poličce. Britská pošta pravidelně zveřejňuje termín přijímání korespondence, do kdy pošta garantuje, že zásilka dojde adresátovi do Vánoc.
Jídlo
Ve Velké Británii si lidé o vánocích pochutnávají na tradičním krocanu nadívaném kaštanovou nádivkou. Neobejdou se bez specifického pudinku. Původně měl formu masitého pokrmu, v 17. století byl však nahrazen švestkovým pudinkem flambovaným rumem nebo koňakem. Tento pokrm je zcela osobitý. Ten, kdo ho ochutná, ho musí buď milovat, nebo nenávidět. Asi neexistuje člověk, který by byl k chuti tohoto pudinku lhostejný. Podle zvyku se do pudinku přidává prstýnek a náprstek. Ten, kdo najde prstýnek, se bude v příštím roce vdávat, ten, kdo na svém talíři objeví náprstek, zůstane podle tradice starou pannou.
K Vánocům v Británii neoddělitelně patří nadívaný krocan
Tradice
V Británii, stejně jako ve všech zemích s britskou tradicí, nosí dárečky Santa Claus, někdy také nazývaný Father Christmas. Dárky rozváží v noci z 24. na 25. prosince na saních tažených osmi soby. Do domácností se dostává komínem, malé dárečky sype do červených punčoch, které mají děti připravené u postele nebo u krbu. Velké dárky skládá pod stromeček, někdy je hází přímo komínem. Nosí červené šaty s bílou kožešinou, špičatou čepici a bílý plnovous. Z Velké Británie pochází i u nás známý zvyk – věšení větvičky jmelí nad dveře. Stejně tak jako u nás je možné políbit kohokoli, kdo právě stojí pod ním. Jmelí symbolizuje mír a přátelství.
Mnoho britských vánočních tradic se rozšířilo do celého světa, neméně známý je i jejich Santa Claus neboli Father Christmas
Britský vánoční kalendář
24. prosinec – Christmas Eve
24. prosince je v Británii normální pracovní den. V mnoha firmách však lidé končí dříve, již po obědě. Obchody bývají otevřeny dlouho do večera, protože dárky se rozbalují až následující den. Opozdilci tak mají ještě poslední šanci něco sehnat. Děti nechávají Santa Clausovi před dveřmi občerstvení – pohár mléka nebo sherry a kousek vánočního koláče. Někteří lidé chodí večer do kostela na tradiční půlnoční mše, kde zpívají vánoční koledy.
25. prosinec – Christmas Day
Většina lidí tráví 25. prosinec v kruhu svých nejbližších. Dárky se rozbalují buďto hned ráno, nebo až večer po slavností večeři. Lidé chodí během dne na rodinné návštěvy. V některých rodinnách se rozdávají tzv. Christmas crackers, jakési tuby z barevného papíru, ve kterých se ukrývá nějaká hračka nebo dáreček.
26. prosince – Boxing Day
Druhý vánoční svátek Britové využívají k návštěvám příbuzných, které nestihli navštívit během minulého dne. Slovo boxing day vzniklo pravděpodobně podle staré tradice, kdy právě v tento den došlo k otvírání kasiček, které byly umístěny v kostelech, a jejich obsah byl rozdán chudým.