Kategorie

V příštím roce opět vzroste cena elektřiny

Velkoobchodní ceny elektřiny se v příštím roce zvednou o 17,1 procenta. Podle propočtů to pro domácnosti bude znamenat zdražení proudu zhruba o třetinu, tj. o 5,7 procenta.
Tyto údaje vyplynuly z výsledků aukce na prodej výrobní kapacity virtuální elektrárny, kterou vyhlásila společnost ČEZ. Analytici neočekávají, že by se skutečné ceny měly od těchto parametů příliš lišit.

Ceny elektrické energie pro domácnosti by měly v příštím roce vzrůst přibližně o šest procent

Víc, než se čekalo

Výsledky aukce značně překonaly očekávání trhu. Předpokládalo se, že velkoobchodní ceny by se mohly zvýšit o maximálně 15 procent. "Je to špatná zpráva pro české podniky výrobní sféry," uvedl analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. Akcie společnosti ČEZ by podle něj měly na tyto informace reagoval růstem. Veškerou nabízenou kapacitu se podařilo upsat již v prvním kole aukce, kterého se zúčastnilo celkem 15 subjektů. Regulérní aukce velkoobchodní elektřiny, která určí ceny elektřiny na příští rok, začíná dnes, to znamená v pátek 4. srpna a výsledky by mohly být oznámeny 15. srpna při prezentaci výsledků hospodaření ČEZu za první pololetí. Konečnou úroveň zdražení pro domácnosti určí až vývoj poplatků za distribuci, přenos, systémové služby či podporu obnovitelných zdrojů. Tyto poplatky, které tvoří asi dvě třetiny celkové ceny, stanoví Energetický regulační úřad až v listopadu. Zdroj: www.ihned.cz
ab
ab
ab
ab
ab