Kategorie

V novém městě jako doma

Opustit svoje zázemí a usadit se v novém městě nikdy není jednoduché. Téměř nikoho neznáte, neorientujete se, nemáte oblíbené hospůdky ani obchody s potravinami a na chodbě nerozeznáte souseda od domovníka. Ale nezoufejte, s každou změnou se dá poprat.

Dejte tomu rok

Připravte se na to, že aklimatizace v novém městě neproběhne za měsíc. Budete se muset obrnit trpělivostí a nezlomit hůl, kdykoli přijde krize. Především pokud se stěhujete sami, může být pocit osamělosti sotva snesitelný, ale dá se s ním něco dělat. V průběhu onoho prvního roku určitě několikrát přijde krize, kdy si budete zoufat, proč jste se ke stěhování rozhodli. Vězte, že to k vám nemluví prozřetelnost, ale jenom váš strach a frustrace. Když se budete držet následujících kroků, na nové bydliště si zvyknete rychleji a pohodlněji.

Nezapomeňte na rodinu a přátele

V začátcích bude naprosto klíčový kontakt s vašimi blízkými. Dnes už naštěstí existují spousty možností, jak komunikovat na dálku i v reálném čase - můžete si nejen volat, ale i skypovat, psát maily nebo textovky. Pozor jen na sociální sítě, sledování vašich starých přátel například na Facebooku by ve vás mohlo zesílit lítost, že s nimi nemůžete kdykoli vyrazit třeba na skleničku. Zkuste si určit pravidelný rytmus a komunikovat s přáteli nebo rodinou třeba dva určené dny v týdnu. Frekvence samozřejmě závisí na vás. Když se předem domluvíte na přibližném rozvrhu, máte se nejen na co těšit, ale také se vyhnete tomu, abyste všechen volný čas věnovali povídání s lidmi v jiném městě místo navazování nových přátelství.

Netrapte se ve špatném prostředí

Možná nebudete mít peněz nazbyt, ale to neznamená, že byste museli bydlet v podmínkách, které vám přivodí klinickou depresi. Usnadněte si přechod tím, že svoje první nové bydlení vyberete tak, aby vám bylo pohodlné. Pro někoho to znamená nebýt sami a najít si spolubydlícího, pro druhého koupit domácího mazlíčka, pro třetího investovat aspoň přechodně do lepšího bydlení a uskrovnit se jinde. Právě teď každopádně není čas připravovat si další a další zdroje stresu. Buďte na sebe hodní.

Splňte svá předsevzetí

Už roky si slibujete, že začnete chodit cvičit? Dávno jste se chtěli přihlásit na kurzy vaření? Nebo byste se konečně chtěli naučit tančit? Ať je to cokoli, přestěhování na nové místo je skvělou příležitostí s tím začít. Stěhování je ostatně vždycky tak trochu začátek nového života. Čím společenštější daná činnost bude, tím samozřejmě lépe. Nespoléhejte na to, že nové vztahy navážete v práci nebo ve škole. Nemusí se to nutně povést a v některých případech ani není ideální se s kolegy zároveň potkávat ve volném čase, protože budete pořád tak trochu v pracovním módu.

Neodmítejte pomoc

Je pravděpodobné, že vy nebo vaši blízcí už budete mít v novém městě nějaké známé. Zkuste se s nimi sejít, i když jste je osobně nikdy neviděli. Už teď máte něco společného, což je každopádně slibný začátek - a navíc si budete mít o čem povídat. Při navazování nových vztahů buďte otevření a vstřícní. Novým sousedům odpovídejte na pozdrav a pokud se tváří přátelsky, nebojte se začít nezávaznou konverzaci. Představte se novým lidem, se kterými přicházíte do styku, řekněte, že jste ve městě noví, a nechte si doporučit jejich oblíbená místa.

ab
ab
ab
ab
ab