Kategorie

V listopadu uložte zahradu ke spánku

Listopad je měsícem, kdy zahrady hýří pestrými barvami. Mohlo by se zdát, že v listopadu nebude na zahradě moc práce, ale zimní spánek teprve přijde.

Padající listí

Na podzim  začnou stromy i keře hýřit barvami. Zlatožlutě září pabuky – Nothofagus antarctica, habry - Carpinus, lípy  - Tilia či javory, do oranžova se zbarví rhuj vlasatá – Cotinus coggygria a muchovník - Amelanchier, do ruda svůj habitus rozpálí jeřáby - Sorbus, přísavník – Parthenocissus , nebo některé kultivary javoru dlanitolistého – Acer palmatum.
 
 
Nic ale nevydrží věčně a listí začíná opadávat na trávník, záhony a do jezírek, či bazénů. Z trávníku listí průběžně vyhrabávejte, aby tráva pod ním nezačala žloutnout nebo dokonce zahnívat. Riziko představuje i případná předčasná sněhová nadílka, z pod které již listí nevyhrabe nikdo.

Přikryjte růže

Keřové růže jsou citlivé na zimní mrazíky zvláště místo roubování a povrchové kořeny. Obryjte je a ke kořenům přihrňte kompost, nebo zeminu a přikryjte růže chvojím, které je bude v zimě proti mrazům chránit. Nadkrývá se do výšky cca 20cm.  Krom růží bychom měli přikrýt chvojím i záhony s trvalkami či nově vysázenými cibulovinami.
 
 
Přirozeně pokrývku vytváří sníh, který výborně rostliny izoluje od okolních mrazů. Může se ale stát, že se sněžení zdrží a v takových případech se přikrývka chvojím vyplatí. Pokud nemáte k dispozici jehličnaté chvojí, postačí suchá sláma,  seno nebo nahrnuté spadané listí, ovšem to nesmí být napadené chorobami.

Co s napadeným listím a plody

Listy ze stromů napadených rzí a strupovitostí by se měly zlikvidovat kvůli spórám, které by v dalším roce natropily spousty zbytečných škod. Buď je můžete bezpečně spálit, či je chytře zkompostovat. V takovém případě ovšem vrstvu napadeného listí, nebo ovoce překryjte vrstvou zdravého materiálu, které zabrání jejich rozšíření. Vysoké teploty při rozkladných procesech spóry spolehlivě zničí.

Vodní plochy a vodovodní řád

V listopadu je ještě čas na zazimování bazénů, jezírek a rybníčků. Rybám i rostlinám zajistí přežití dostatečná hloubka. Vypusťte vodu z hadic a hydrantů a uložte je na suché místo. Vypustit je také třeba rozvody závlah.
 

Zeleninový záhon

V listopadu můžeme vysévat cibuli, kořenovou petržel a ranou karotku, které nám z jara vyrostou. Proti mrazíkům nově oseté záhony chráníme nadkrytím netkané textilie. Stále můžeme sklízet růžičkovou kapustu a kapustu kadeřávek a pórek.

Další listopadové práce na zahradě

Jehličnaté keře, a sloupcovité kultivary například jalovce je třeba připravit na možné návaly sněhu. Pokud jim totiž nesvážeme korunu, je možné, že nápor sněhové přikrývky nevydrží a koruny se nám nenávratně rozklenou. Vyčistěte a pořádně uložte své nářadí. Pokud máte na zahradě skleník je třeba jej vyčistit a zaizolovat. Máte poslední šanci vysazovat jehličnaté, listnaté a stálezelené stromy i keře, než nám půda úplně zamrzne.
 
Stromy a keře musíme před příchodem mrazů důkladně zalít vodou, aby rostliny sucho vydržely. Voda se musí dostat až ke kořenům, takže v žádném případě nešetřete a každé rostlině dopřejte minimálně celou konev vody (10litrů), samozřejmě v závislosti na velikosti.
 
 
Ve sklepech a skladech pravidelně kontrolujte stav uskladněného ovoce. Odstraňujte nahnilé či jinak napadené plody.
 
Ovocné stromy a keře důkladně vyhnojíme. Ze stromů odstraňujeme zbytky zaschlých plodů a likvidujeme je. Po opadu listí z broskvoní aplikujeme přípravky proti kadeřavosti.
ab
ab
ab
ab
ab